Tématem tedy bude minimum srážek a s tím související vysušená půda, pokleslé hladiny řek a vyschlé studny. Sucho prý neskončilo tropickým létem, pokračuje i nadále, což má následky nejen u drobných zemědělců, ale i u vodohospodářů, podnikatelů, ale v konečném součtu i u všech občanů České republiky.
Nedostatek vody ale pocítí i hoteliéři a majitelé zimních středisek možná už letošní zimu, protože nebudou moci v případě potřeby použít sněžná děla. V důsledku tepla a sucha navíc rostou i ceny potravin a dá se očekávat, že vzroste i cena vody. Právě tato situace přesvědčila vládu, že by se měla více zabývat nejen protipovodňovými opatřeními, ale i opatřeními proti suchu, i když podle odborníků neexistuje ucelená koncepce, jak dopady sucha zmírnit. Vláda se už například dočkala kritiky od Svazu měst a obcí právě kvůli tomu, že nemá scénář pro sucho.
Kritika ale zaznívá i od drobných zemědělců; ti radí změnit dotační politiku a více podporovat ty zemědělce, kteří se snaží hospodařit tak, aby se voda vsakovala do půdy a aby se nevysušovaly mokřady a budovaly rybníky a další krajinotvorné prvky. Oproti tomu vodohospodáři vidí nástroj ve výstavbě poldrů a přehradních nádrží, které v případě přebytku povrchové vody dokážou dotovat zdroje podzemní vody a vytvářet tak zásoby na období sucha. Podle nich hlavně vláda v tomto ohledu zaspala a distancují se od vládních návrhů na zdražování vody.
S řešením ale přišla i Strana zelených, která upozornila na to, že v loňském roce postihly povodně asi deset tisíc domácností a v posledních týdnech pak Česko naopak sužovala extrémní vedra a sucho, které následně vystřídaly vydatné přívalové deště. „Dramatické výkyvy počasí jsou v posledních letech stále častější, přitom lze tyto extrémní projevy počasí výrazně zmírnit opatřeními, která jsou v České republice dlouhodobě zanedbávána,“ upozornili Zelení, podle kterých by pomohl rozvoj remízků, rybníků, mokřadů, tak jak navrhují zemědělci, zvýšení podpory trvale udržitelného zemědělství a lesnictví, výsadba a péče o zeleň, revitalizace koryt potoků a řek například vracením meandrů či rušením betonových koryt, zřízení speciálního fondu pro financování projektů na podporu zadržování vody v krajině. Ale i vzdělávání a motivování občanů k lepšímu hospodaření s pitnou vodou a podpora využívání dešťové vody k užitkovým účelům jako zalévání, splachování, praní či uklízení.
Pořad Máte slovo můžete sledovat dnes na programu ČT1 od 21:35.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd