Miroslava Němcová získala v průzkumu 10,2 % hlasů, na druhé příčce se pak umístila senátorka Eliška Wagnerová (7,1 %) a poslankyně Marie Benešová (6,2 %).
Většina obyvatel Česka také již nepovažuje ženy za méně zkorumpovatelné ve srovnání s jejich mužskými protějšky. V roce 2012 přitom ještě převládal jiný názor. Ten se však změnil celkově – ženy v politice byly v roce 2012 brány za důvěryhodnější než jejich mužští protějšci. Lidé tehdy také považovali zastoupení žen za nedostatečné. Dnes je situace opačná. Průzkum ukázal, že aktuálně nepovažuje ženy za důvěryhodnější politiky v souhrnu 57,7 % dotázaných. 47 % dotázaných považuje také stávající zastoupení žen ve vrcholné politice za dostatečné.
Pokles nastal i v odpovědích na otázku, zda by zvýšení počtu žen v domácí politice mělo na celkovou tuzemskou politickou scénu pozitivní dopad. V roce 2012 se to domnívalo 40,3 % respondentů, dnes je stejného názoru jen 21,3 % dotázaných.
„Téměř totožný názor s rokem 2016 má domácí populace pouze v oblasti zákona, který by stanovoval kvóty pro zastoupení mužů a žen v politice. V roce 2012 odmítalo existenci zákona, který by stanovoval tzv. genderové kvóty pro zastoupení mužů a žen v politice, v souhrnu 62,7 % dotázaných. Aktuálně sdílí tento názor v souhrnu 67,8 % respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace,“ podotkl také průzkum.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef