Lidé si začali víc všímat projevů nenávisti na internetu, přičemž nejde jen o sociální sítě, ale také o nejrůznější servery šířící nebezpečné zprávy o uprchlících či různých menšinách. Předseda Bloku proti islámu psal o mletí lidé do masokostní moučky a co kdyby se našel člověk, který by si vzal podobná slova k srdci a začal podle nich jednat. Za hanobení národa, rasy, etnické či jiné skupiny proto hrozí až tři roky vězení, pokud je někdo soudem skutečně uznán vinným.
Policie však musí prokázat úmysl poškodit nějakou skupinu obyvatel, což není snadné ani tam, kde svoboda slova není zdaleka tak posvátná jako ve Spojených státech. Policie musí zhodnotit kontext, v němž výroky padají, minulost pisatele a jiné faktory.
Vyšetřovatelé se v posední době zaměřili např. na web white-media.info, neboť právě na něj se množí udání. Vztahuje se k němu 32 podání z celkových 122. Má to ale háček. „Stránky jsou provozovány ve Spojených státech amerických, respektive jsou zde ‚hostovány‘ a v USA má téměř absolutní ochrana svobody slova velmi silnou tradici,“ stěžují si čeští kriminalisté.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp