Válka na Ukrajině blokuje nejvíce používanou cestu, kudy se ukrajinské obilí dostávalo na světové trhy, totiž přes Černé moře. Státy sousedící s Ukrajinou tak této zemi umožnily, aby se obilí dopravovalo po zemi. Ovšem to nyní vyvolává spory, které podle agentury Bloomberg mohou ohrozit podporu Ukrajiny.
Zemědělci v Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Bulharsku a na Slovensku totiž drží zásobu obilí. Svou úrodu neprodali, protože očekávali vyšší ceny. Ty ale nepřišly. A neschopnost prodat zásoby z minulé sklizně ohrožuje tu další.
Stížnosti začínají přicházet i od politiků. Polský premiér Morawiecki uvedl, že je potřeba pomoci Ukrajině udat její obilí mimo Evropskou unii. A dodal, že to nesmí být na úkor polských zemědělců a místního trhu. Také řekl, že Evropská unie musí co nejříve omezit množství obilí, které se z Ukrajiny dováží na evropský trh.
Polsko má dle Bloombergu potíže s odbavením ukrajinského obilí. To se v minulém roce zvedlo z přibližně 100 tisíce tun na 2,45 milionu, což tamní železnice těžko zvládá. Polsko a Ukrajina mají jiný rozchod kolejí, tudíž se zboží musí překládat. A hlavně, prioritu na železnicích mělo uhlí, které muselo Polsko dovážet, když skončil dovoz energetických surovin z Ruska.
Zemědělci navíc dostali špatnou radu. Polský ministr zemědělství Henryk Kowalczyk v červnu roku 2022 doporučil, aby úrodu ještě neprodávali, protože ceny s největší pravděpodobností nepoklesnou. Jenže to se přesně stalo, když ostatní dodavatelé jako například Rusko a Austrálie rozptýlily obavy, že by hrozil nedostatek. A v klíčových regionech severní Afriky, kam evropští producenti dovážejí nejvíce, klesá poptávka, protože tamní ekonomiky pokulhávají, uvedla Helena Duflotová, analytička z francouzské Stratégie Grains.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.