Nejen Ukrajinci. Už i jejich obilí vadí. V EU roste průšvih

03.04.2023 13:07 | Zprávy

Kvůli válce nemůže Ukrajina vyvážet své obilí přes Černé moře. Sousední státy jí tedy umožnily vyvážet po souši. Ale teď toho tamní zemědělci litují. Ukrajinské obilí se totiž dostává na evropský trh a vytlačuje to jejich. Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Slovensko už chtějí situaci řešit v přes Evropskou unii, která má zajistit, aby se ukrajinské obilí prodávalo mimo Evropu. Polský ministr už kvůli špatným radám dostal vajíčkem. Ale problémy jsou také s logistikou.

Nejen Ukrajinci. Už i jejich obilí vadí. V EU roste průšvih
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: obilí

Válka na Ukrajině blokuje nejvíce používanou cestu, kudy se ukrajinské obilí dostávalo na světové trhy, totiž přes Černé moře. Státy sousedící s Ukrajinou tak této zemi umožnily, aby se obilí dopravovalo po zemi. Ovšem to nyní vyvolává spory, které podle agentury Bloomberg mohou ohrozit podporu Ukrajiny.

Zemědělci v Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Bulharsku a na Slovensku totiž drží zásobu obilí. Svou úrodu neprodali, protože očekávali vyšší ceny. Ty ale nepřišly. A neschopnost prodat zásoby z minulé sklizně ohrožuje tu další.

Stížnosti začínají přicházet i od politiků. Polský premiér Morawiecki uvedl, že je potřeba pomoci Ukrajině udat její obilí mimo Evropskou unii. A dodal, že to nesmí být na úkor polských zemědělců a místního trhu. Také řekl, že Evropská unie musí co nejříve omezit množství obilí, které se z Ukrajiny dováží na evropský trh.

Polsko má dle Bloombergu potíže s odbavením ukrajinského obilí. To se v minulém roce zvedlo z přibližně 100 tisíce tun na 2,45 milionu, což tamní železnice těžko zvládá. Polsko a Ukrajina mají jiný rozchod kolejí, tudíž se zboží musí překládat. A hlavně, prioritu na železnicích mělo uhlí, které muselo Polsko dovážet, když skončil dovoz energetických surovin z Ruska.

Zemědělci navíc dostali špatnou radu. Polský ministr zemědělství Henryk Kowalczyk v červnu roku 2022 doporučil, aby úrodu ještě neprodávali, protože ceny s největší pravděpodobností nepoklesnou. Jenže to se přesně stalo, když ostatní dodavatelé jako například Rusko a Austrálie rozptýlily obavy, že by hrozil nedostatek. A v klíčových regionech severní Afriky, kam evropští producenti dovážejí nejvíce, klesá poptávka, protože tamní ekonomiky pokulhávají, uvedla Helena Duflotová, analytička z francouzské Stratégie Grains.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

A kdepak je náš ministr zemědělství Nekula s vyjádřením?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 03.04.2023 13:37:06
Nás se to netýká ? Nebo vláda ( nedej Bože) uvažuje že to UA obilí skoupí jako pomoc Ukrajině a na naše zemědělce se vyprdne? Nebylo by to nic divného, dávno neslouží této zemi.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Už i v klubech ODS a Starostů odpor proti „zákonu o cizí moci“. Mohl by se obrátit proti nim

4:40 Už i v klubech ODS a Starostů odpor proti „zákonu o cizí moci“. Mohl by se obrátit proti nim

Nechuť k novému trestnímu paragrafu o neoprávněné činnosti pro cizí moc v Senátu podle zjištění Parl…