Nejen jádro. Plynové elektrárny bychom měli stavět podle šéfa Hospodářské komory

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

22.08.2023 13:35 | Monitoring

Vláda by měla za investici americké firmy Onsemi do čipů nabídnout až 20 miliard korun jako pobídku, říká bývalý poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a prezident Hospodářské komory. K tomu, aby se ekonomika vzchopila je třeba shody mezi vládou a opozicí, změny by měly být plánovány v dlouhodobém horizontu. Hospodářská komora doporučuje změnit stavební zákony, zákon o budování dopravní technické infrastruktury a energetické zákony. Při povolovacích procesech pro výstavbu je třeba jít až „na hranu“, po vzoru Německa, Polska i Nizozemí.

Nejen jádro. Plynové elektrárny bychom měli stavět podle šéfa Hospodářské komory
Foto: ODS
Popisek: Zdeněk Zajíček

Aby se česká ekonomika odrazila ode dna, musí být podle prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka podniknuty rychlé a efektivní kroky. I proto Hospodářská komora spolu se Svazem průmyslu a dopravy a Konfederací zaměstnavatelských svazů zpracovala analýzů slabých a silných stránek české ekonomiky. Samotnou analýzu přinesli i na první jednání Vládního výboru pro strategické investice.

Vláda se musí dohodnout, a to i s opozicí, na cílech a krocích, které k pozvednutí české ekonomiky povedou. „Je potřeba najít širší politickou dohodu. Protože většina z kroků, které navrhujeme a vidíme jako klíčové pro budoucnost České republiky, má desetiletý horizont. Tedy budou to tři až čtyři vlády, které budou mít na takový proces vliv,“ řekl v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv v Českém rozhlasu Zajíček. Připomněl, že příští volby budou za dva roky a dodal, že podnikatelské svazy se budou snažit na politickou reprezentaci apelovat, aby se o shodu pokusila.

„Klíčovým bodem debaty, kterou chceme na jednání výboru otevřít, jsou zákony, které je potřeba upravit,“ prohlásil Zajíček. Mezi tyto zákony dle něj patří stavební zákony, zákon o budování dopravní technické infrastruktury, energetické zákony. „My si myslíme, že máme být ještě odvážnější. To znamená, že máme jít úplně na samou hranu únosnosti procesů, abychom dokázali například povolovací řízení v případě nových jaderných, plynových nebo i obnovitelných elektráren urychlit,“ uvedl Zajíček a dodal, že pokud by povolovací řízení i nadále měla probíhat v desetiletém období, nic by se nepohnulo. „Naopak musíme směřovat k tomu, že za deset let bychom měli infrastrukturu dobudovanou. A ty kroky musíme udělat zítra, pozítří, do konce roku, v příštím roce. To nepočká,“ zdůraznil.

Zajíček dále připomněl energetickou krizi na podzim minulého roku. Ta dle něj ukázala, že když bylo potřeba nahradit plyn z Ruska plynem z jiných destinací, lhůty na povolování staveb se zkrátily a nové plynové terminály byly povolovány v řádech měsíců. „Tak když to šlo v Holandsku, Německu a Polsku – například z hlediska dopravních staveb,“ řekl a upozornil, že tyto země jsou také v Evropské unii a vztahují se na ně stejná pravidla jako na Českou republiku. „Není tak jediný důvod, proč bychom neměli podobně jako šli oni, jít na samou hran u všech lhůt, povolovacích procesů a principů a zkusit všechny tyto procesy v České republice maximálně urychlit,“ prohlásil prezident Hospodářské komory.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

K míru bude potřeba změnit režim, soudí Drulák. Švihlíková vidí okno příležitosti

16:30 K míru bude potřeba změnit režim, soudí Drulák. Švihlíková vidí okno příležitosti

„Vítejte u změny režimu!“ Bývalý náměstek Ministerstva zahraničí ČR zahájil v sobotu odpoledne konfe…