Uhl uvedl, že Ransdorfa veřejně kritizuje pro jeho anticiganismus už dvacet let. „V roce 2005 schválil Evropský parlament výzvu české vládě, aby zrušila vepřín stojící na místě protektorátního koncentračního tábora v Letech na Písecku. Návrh výzvy tam pomáhal prosadit zelený europoslanec Milan Horáček. A Ransdorf, už tehdy člen tohoto parlamentu, k tomu řekl doslova: ‚Jako historik vím, že se ohledně Letů bezuzdně lže. Žádný skutečný koncentrák tam nikdy nebyl,‘“ připomněl Uhl s tím, že Ransdorf v tom byl na jedné lodi s prezidentem republiky Václavem Klausem. Ten tehdy řekl, že tábor v Letech nebyl zřízen primárně pro Romy, ale pro ty, kdo odmítali pracovat.
Podle Uhla se Ransdorf svým výrokem možná dopustil trestného činu popírání genocidy. „Proto jsem na něj podal nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové trestní oznámení, i když jsem dobře věděl, že stíhán nebude,“ uvedl s tím, že státní zastupitelství tehdy aspoň mohlo požádat Evropský parlament o vydání jeho poslance k trestnímu stíhání. „Ale ani to se nestalo,“ posteskl si Uhl.
Celý text je ZDE
Uvedl také, že Ransdorf a „další nacionalisté“ byli i v roce 2005 proti tomu, aby v Letech vzniklo na místě velkovýkrmny prasat za pomoci české vlády důstojné pietní místo. „Československé a české státní orgány tu vždy zamlčovaly, že celý chod zdejšího koncentračního tábora, zřízeného protektorátní vládou, včetně podmínek vedoucích k epidemii tyfu a vypravování transportů do Osvětimi, organizovaly protektorátní státní orgány, v nichž pracovali téměř výhradně etničtí Češi, a nikoliv tedy orgány říšské,“ napsal Uhl.
Laskavostí firmy to při pietním aktu nesmrdí
Jak dodal, dosavadní památníček, zbudovaný v polovině 90. let v přilehlém lese, asi dvě stě metrů od velkovýkrmny, u něhož se konají vzpomínkové akty, považuje za nedostatečný. „Laskavostí akciové společnosti, která velkovepřín provozuje, se jen při pietním shromáždění ve vepříně vypnou ventilátory, takže to tam za bezvětří ani nesmrdí,“ podotkl Uhl.
Závěrem uvedl, že Ransdorfovi přeje, aby se ukázalo, že „pokus jeho finanční transakce v Curychu nebyl trestný“.
Zároveň přeje jak jemu, tak i sobě a evropské společnosti, i Komunistické straně Čech a Moravy, jejímž je Ransdorf členem, aby se už veřejně ke genocidě Romů nevyjadřoval. „A aby jako poslanec Evropského parlamentu nadále působil dobu co možná nejkratší,“ uzavřel Petr Uhl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam