Server amerického deníku New York Times ukázal, že Američané byli na počátku ruské invaze na Ukrajinu do obrany napadené země zapojeni mnohem víc, než se mohlo zdát. Bližší informace jsou obsaženy v článku, který list NYT opatřil titulkem „Tajná historie zapojení Ameriky do ukrajinské války“. Důležitou roli tady prý hráli dva ukrajinští generálové.
„Jednoho jarního rána dva měsíce poté, co invazní armády Vladimira Putina vpochodovaly na Ukrajinu, kolona neoznačených aut vklouzla na roh Kyjevské ulice a sebrala dva muže středního věku v civilu. Konvoj – obsazený britským komandem, bez uniformy, ale těžce ozbrojený – opustil město a cestoval 400 mil na západ k polským hranicím. Přejezd byl bezproblémový, díky diplomatickým pasům. Konvoj dorazil na letiště Rzeszów v Polsku, kde čekalo nákladní letadlo C-130. Cestující byli nejvyšší ukrajinští generálové. Jejich cílem byl Clay Kaserne, velitelství US Army Europe and Africa v německém Wiesbadenu. Jejich posláním bylo pomoci vytvořit to, co se stalo jedním z nejpřísněji střežených tajemství války na Ukrajině,“ popsal situaci NYT.
Jedním z odvezených Ukrajinců byl prý generálporučík Mychajlo Zabrodskyj. Ten prý byl uveden do kanceláře generálporučíka Christophera T. Donahue, velitele 18. výsadkového sboru. A od toho si vyslechl nabídku na uzavření partnerství. Partnerství zpravodajských služeb, strategie, plánování a poskytnutí nových technologií Ukrajině jsou podle NYT onou tajnou zbraní, která na počátku války pomohla ukrajinským silám v obraně před mnohem silnější armádou.
„Nikdy vám nebudu lhát. Pokud mi zalžete, skončili jsme,“ vzpomínal generál Zabrodskyj, co mu generál Donahue řekl na jejich prvním setkání. „Cítím to úplně stejně,“ odpověděl prý tehdy Ukrajinec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák