Bývalý prezident Václav Klaus přijal pozvání do podcastu časopisu Echo, který je prý jediným českým periodikem, které čte pravidelně.
A začal zostra. „Já myslím, že debata, jestli jsme, nebo nejsme Západ, je naprosto chybná. Nikdy jsem nemohl vydýchat, když jsem jako prezident jezdil na státní návštěvy, kde mě objímali a říkali ‚welcome in Europe‘.“ Jeho to prý vždy uráželo a říkal, že my jsme v Evropě už dávno.
Redaktor Jiří Peňás s ním polemizoval a připomněl esej Milana Kundery Únos Evropy, popisující důsledky ruského vlivu na region střední Evropy, který ji z Evropy trochu vyčlenil.
„Vy jste se v sedmdesátých nebo osmdesátých letech necítil jako Evropan?“ divil se Václav Klaus. Redaktor tvrdil, že si připadal ovládán ruskou nadvládou, která se od evropské kultury odlišovala. „Ne, teď bojujete svůj disidentský boj a neříkáte vážné úvahy,“ protestoval Klaus s úsměvem.
Milana Kundery si prý vážil jako spisovatele, ale v žánru esejistiky a společenských věd považoval za zásadní jiné autory.
Na téma navázal vzpomínkou na setkání s Viktorem Orbánem, který se s ním sešel při své návštěvě Prahy v úterý a Klause překvapil svými znalostmi české kultury šedesátých let. „On přišel z té debaty na V4 v naprostém laufu, jako kdyby pokračoval v nějaké bojovné hádce. To znamená, že ta debata na visegrádské čtyřce musela být dramatická,“ myslí si. Orbána zná mnoho let a debatovali spolu mnohokrát, ale takto jej prý nikdy nezažil.
Pak Klaus vzpomínal, že i on jako prezident zažil mnoho dramatických V4, ale tohle muselo být zcela mimořádné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Vosáhlo