Nejvyšší soud zrušil amnestii pro údajného podvodníka Gutha

02.09.2013 11:15 | Zprávy

Nejvyšší soud (NS) zrušil rozhodnutí o amnestii pro údajného podvodníka Martina Gutha. Vyhověl tak dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Důvodem je pravděpodobně to, že se Guth po určitou dobu skrýval v zahraničí, a tak mařil trestní řízení. Ze stejných důvodů již soud zrušil amnestii ve dvou jiných kauzách, další případy na rozhodnutí čekají. Mluvčí NS Petr Knötig žádné podrobnosti nesdělil. ČTK pouze řekl, že se případ vrátí k Vrchnímu soudu v Praze.

Nejvyšší soud zrušil amnestii pro údajného podvodníka Gutha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hostem pořadu Partie byl bývalý prezident Václav Klaus

Guth podle obžaloby na začátku 90. let vylákal z banky úvěr 40 milionů korun, který nesplácel. Pokusil se také o další údajné podvody. Než soudy stačily jeho kauzu pravomocně vyřešit, přišla novoroční amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause. Prezident konkrétně zastavil trestní stíhání, od jejichž zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než osm let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

Podezřelí se často vyhýblai trestnímu stíhání

Druhý článek amnestie se nevztahuje na trestní stíhání proti uprchlým. Soudy, které o aplikaci rozhodovaly, to však chápaly tak, že nemají zastavovat stíhání lidí, kteří jsou aktuálně na útěku, a naopak mohou vyhovět těm, kteří sice po určitou dobu prchali před spravedlností, ale k 1. lednu 2013 se jí už nevyhýbali. Podle NS tento výklad není správný. Dobu, kdy byli aktéři stíhaní jako uprchlí, je třeba odečíst. Pokud i poté přesahuje celková délka osm let, je možné stíhání zastavit - jinak ne.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

19:58 Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

Je na straně Ukrajiny. Bojoval za ni. Přesto ho onálepkovali za proruského a udělali z něj dezinform…