Údaje vyšetřovatelů ukazují, že se zločiny přesouvají z reálného světa na internet. Policejní prezident Tuhý to uznal a oznámil, že Policie ČR posiluje týmy na řešení těchto zločinů. Tuhý doufá, že se mu podaří navýšit celkové stavy policie na 45 tisíc policistů. Podle Tuhého by bylo reálné navyšovat stavy policie o tisíc duší ročně. Tito noví policisté mají kontrolovat ochranu hranic, ale také zabezpečit bezpečí v ulicích a tak podobně.
Pavel Zeman dal Tuhému za pravdu. „Já osobně se domnívám, že se nám kriminalita přesouvá do kyberprostoru, ale nevím, v jak velké míře to je," konstatoval Zeman s tím, že řada kybernetických zločinů nebývá oznamována, takže nevíme, kolik kyberzločinů se opravdu odehrává. Neměli bychom si ale myslet, že se policisté a státní zástupci někdy dostanou krok před zločince. Mezi zločiny páchané na síti patří podle Zemana i šíření nenávisti. Tady je relativně jednoduché se případných zločinů dopátrat. „Stačí si otevřít počítač a projet si diskuze pod články," dal příklad nejvyšší státní zástupce. Pravidla chování na internetu by měla být stejná jako pravidla chování v běžním životě. Na toto se podle Pavla Zemana zapomíná.
„Když jdete po Václavském náměstí a přijde na vás nějaká fyziologická potřeba, tak jí tam vykonáte? A vám to přijde slušné? A na internetu je to stejné," poznamenal Zeman. „Já považuju za velice zásadní jev, že nám společnost jaksi zhrubla. Začínáme se k sobě chovat hrubě, což není dobře," zlobil se před kamerami nejvyšší státní zástupce.
Podotkl, že rodiče učívali děti, že je správné pozdravit, když někam vejdete, ale dnes to řada dětí a mladých lidí moc nedělá, což podle Zemana není zdravé.
Máme tu ale i složitější kyberzločiny, které je těžké rozkrýt a potřebujeme na to skutečné odborníky, které je třeba odpovídajícím způsobem zaplatit. Před kamerami České televize zaznělo, že někdo, kdo krade data, si může vydělat i půl milionu dolarů ročně. V porovnání s tím jsou platy u policie opravdu velmi hodně nízké.
Když se dostala ke slovu Jourová, konstatovala, že český policista by měl mít právo sáhnout si pro kybernetické důkazy i do zahraničí. A policisté ze zahraničí by měli mít možnost sáhnout si pro důkazy k nám. V řadě zemí EU tento koncept vyvolává nedůvěru, ale Jourová prý tento nápad tvrdě prosazuje. „Po každém teroristickém útoku a po každém velkém zločinu my politici vykřikujeme, jak musíme účinněji bojovat proti těmto zločinům. Proto k tomu také musíme hledat cestu," zdůraznila dáma.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp