“Ceny elektřiny letí vzhůru, tohoto negativního jevu si jistě občané všimli. Jedním z důvodů, který měl vliv na celoevropské ceny elektřiny je, že málo foukal vítr. Neustále tu určité skupiny vyzdvihují zelenou energii jako jedinou možnou a udržitelnou a letošní rok ukázal, jak krátkozraké to je,” má jasno Sehnal.
Celá tato takzvaně zelená energie podle jeho slov naráží na to, že nejsme schopni přikázat přírodě, aby v každém měsíci, kvartálu nebo roce stejnou dobu svítilo slunce a stejnou dobu foukla vítr.
“Nezbytné je, aby výkon elektráren byl regulovatelný. Ani tepelná elektrárna na uhlí, ani jaderná elektrárna má určitou možnost regulace výkonu, ale není to 100 procent. Pohybuje se to například kolem 20 - 30 procent. Je proto nutné dbát na energetický mix,” je si jistý předseda Aliance pro budoucnost.
Pokud nám teď prý zdražila elektřina kvůli tomu, že nefoukal vítr v oblasti Baltu, těžko můžeme spoléhat na tyto zdroje. “Příroda si logicky dělá co chce. Mohou tu být roky sucha, slunce, roky deště, větru i bezvětří a jedině odpovědný energetický mix musí mít experty rozpočítaný poměr zdrojů, abychom dokázali zabezpečit energii v patřičném rozsahu a kvalitě,” sděluje politik.
“Na tato má slova v krátké době dojde, protože současná energetická politika není koncepční a prokáže to první blackout v Evropě. Téměř se první blackout odehrál nedávno ve Velké Británii. Jakmile se to stane v první zemi EU, všichni si uvědomí, že nejde všechno “přepnout” pouze do tzv. zelené energie,” doplnil Pavel Sehnal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.