Berlín a s ním i celé nacistické Německo kapitulovaly 8. května 1945. Největší bitva posledních týdnů druhé světové války se však odehrála v pětitisícovém Seelowě na východě země. „Každý, kdo se zabývá historií a kulturou vzpomínání, ví, že ruští a ukrajinští vojáci tu bojovali společně a osvobodili nás,“ řekla Sina Schönbrunnová (SPD), poslankyně braniborského zemského parlamentu.
Dostavil se bez pozvání
Navzdory varování úřadů se ceremoniálu na sovětském válečném hřbitově zúčastnil také ruský velvyslanec v Německu Sergej Nečajev. Přijel bez pozvání, místním politikům ovšem jeho účast nevadila. „Je nejvyšším představitelem své země tady v Německu a já ho těžko mohu vyhodit ze sovětského válečného hřbitova. A ani nevidím důvod. Nejde o tu slavnou sovětskou armádu, jak se vždycky říkalo, ale o to, že tři týdny před koncem války tady umřely desítky tisíc lidí,“ uvedl Friedemann Hanke (CDU), zástupce zemské rady.
Oslav se zúčastnilo asi osm stovek lidí. Spolkové ministerstvo zahraničí v souvislosti s osmdesátým výročím konce války varuje před překrucováním faktů ze strany Ruska a Běloruska. Veřejné instituce by je proto neměly zvát. Oslavy bitvy v Seelowě kritizoval Kyjev.
Oficiálně si Berlín připomíná jen kulatá výročí konce války 8. května. Po ruském vpádu na Ukrajinu připadá první takové výročí právě na letošek. Rusko ani Bělorusko ovšem pozvánku nedostanou.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.