Vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové vypracovalo materiál, podle kterého by lidé pravomocně odsouzení k jakémukoli trestu vězení automaticky přišli o právo na azyl. V současnosti může Německo vypovědět žadatele o azyl, kteří byli pravomocně odsouzeni přinejmenším k jednoletému trestu nepodmíněně, nebo uprchlíky, kteří se podíleli na terorismu či na nábožensky motivovaném násilí. Mechanismus však není automatický, soudy vždy musí posoudit společenskou závažnost chování uprchlíků.
Policii se zatím přihlásilo přes 120 žen
Pro vypovídání odsouzených žadatelů o azyl se dnes v deníku Bild vyslovil i vicekancléř Sigmar Gabriel ze sociální demokracie (SPD). "Proč by měli němečtí daňoví poplatníci platit za pobyt zahraničních zločinců ve věznicích?" zeptal se Gabriel. Podle něj by navíc hrozba odpykání trestu ve vlasti odstrašila běžence od kriminality spíš než německé věznice.
Pokud by se země, odkud odsouzení běženci pocházejí, zdráhaly přijmout uprchlíky zpět, mělo by podle Gabriela Německo snížit objem rozvojové pomoci, který těmto státům vyplácí. "Kdo chrání odsouzené žadatele o azyl, nemá nárok na peníze z německých daní," řekl vicekancléř.
Policii se zatím přihlásilo přes 120 žen, které byly terčem útoku v okolí nádraží a katedrály v centru Kolína nad Rýnem. Dalších více než 50 trestních oznámení má policie v Hamburku, desítka žen se stala obětí podobného útoku ve Stuttgartu. Incidenty ve všech městech byly podobné - velké skupiny mladých mužů během oslav příchodu nového roku obkličovaly ženy, osahávaly je a okrádaly. Dvě ženy ohlásily, že byly znásilněny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp