Německo chce naplno využít ekonomický potenciál migrantů. Plán Merkelové má ale trhlinu

17.10.2018 20:04 | Zprávy

Soeren Kern, vedoucí pracovník Gatestone Institutu, think-tanku, který se dlouhodobě zabývá migračním tématem, ve svém článku analyzuje nový imigrační zákon. Podle autora je nový migrační zákon jakýmsi přiznáním, že migrační politika Angely Merkelové nevyřešila problém nedostatku pracovních sil, i přestože otevřela dveře více než milionu nekvalifikovaných migrantů. Nedostatek pracovních sil představuje jeden z nejnaléhavějších demografických problémů.

Německo chce naplno využít ekonomický potenciál migrantů. Plán Merkelové má ale trhlinu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Mezi uprchlíky jsou desítky žen

Na úvod shrnuje několik skutečností, které lze vypozorovat na pracovním trhu v kontextu přílivu migrantů. Podle Institutu pro výzkum zaměstnanosti jen čtvrtina příchozích migrantů, kteří přišli v době migrační krize, si dokázala najít práci a pouhá pětina z nich přispívá do sociálního systému. Ti, kteří jsou zaměstnaní, se realizují spíše na méně placených místech, jako například v pohostinství a ve službách včetně úklidu, doručování balíků a v oblasti bezpečnosti a někteří z nich dostávají sociální dávky.

„Podle vládních údajů zveřejněných časopisem Focus zaplatili v roce 2016 němečtí daňoví poplatníci přibližně 21,7 miliardy eur na pomoc uprchlíkům a žadatelům o azyl, v roce 2017 to bylo 20,8 miliardy eur a v roce 2018 zaplatí podobnou částku,“ vysvětluje vedoucí pracovník Gatestone Institutu s tím, že podle Ministerstva financí nynější migrační krize by do konce roku 2020 mohla stát německé daňové poplatníky dalších 94 miliard eur.

Koaliční vláda se po mnoha měsících sporů dohodla na klíčových bodech nového imigračního zákona. Ten je především zaměřen na povzbuzení imigrace kvalifikovaných pracovníků ze zemí mimo Evropskou unii. Nový zákon naopak zpřísňuje podmínky pro imigraci nekvalifikovaných pracovníků. Ministr vnitra Horst Seehofer (CSU), ministr práce a sociálních věcí Hubertus Heil (SPD) a ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) na začátku října představili kompromisní dohodu.

Zákon o imigraci kvalifikovaných pracovníků by totiž nadále nelpěl na upřednostňování občanů Německa nebo EU ve smyslu obsazování volných pracovních míst. Zákon by tak přispěl k náboru kvalifikovaných občanů ze zemí mimo EU, kteří mají dostatečnou znalost německého jazyka. Nový zákon také nabízí těmto pracovníkům, kteří prozatím nemají konkrétní nabídku práce, zůstat po dobu šesti měsíců v Německu. Během této doby si mohou nalézt odpovídající pracovní místo. Zákon na druhou stranu nedovoluje občanům ze třetích zemí bez vyššího vzdělání do Německa migrovat.

Celá zpráva zde.

Kompromisní dohoda současně vylučuje návrh tzv. přesměrování, který by migrantům v Německu umožnil překvalifikovat azylový status na status rezidenta. Stojí si za principem oddělení azylu od ekonomické migrace. Podle ministrů by totiž tento návrh naopak přispěl k přitažlivosti pro nekvalifikované migranty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Údajná střelba v Plzni. „Civilizovaný“ novinář hned spustil o škodlivých zbraních

17:50 Údajná střelba v Plzni. „Civilizovaný“ novinář hned spustil o škodlivých zbraních

V areálu plzeňské univerzity zasahuje policie po ohlášeném incidentu střelby. Po šestnácté hodině mě…