„Putin podněcuje obavy z války v Evropě: Toto je plán bunkrů pro Německo,“ napsal server nejčtenějšího německého deníku Bild. A hned pokračoval, že Putin otevřeně hrozí Západu různými útoky. „Experti se obávají ruského útoku za pět let. Polsko reaguje, Německo má co dohánět. Opozice a Spolkový úřad pro civilní ochranu bijí na poplach. Situaci má napravit národní plán bunkrů.“
V praxi to znamená, že Úřad civilní ochrany (BKK) zkoumá, které objekty by bylo možné proměnit v bunkry. Konkrétně má jít o vládní budovy nebo stanice metra.
Kromě toho prý má být vyvinuta speciální aplikace pro mobilní telefony, pomocí které si občané mohou zjistit, který bunkr mají zrovna nejblíž. Vedle toho chce BKK také povzbudit obyvatele, aby si zřídili přístřešky ve svých vlastních domech. Sklepy by se k tomu mohly hodit stejně jako garáže.
Podle Bildu není jasné, kdy bude plán německých bunkrů dokončen. Nějaké bunkry, kde by bylo možné se skrýt, sice v Německu existují i dnes, ale není jich dost.
Zprávy o bunkrech a jejich nedostatku pro ochranu obyvatel vyplouvají na povrch v době, kdy ministr hospodářství Robert Habeck tvrdě kritizuje kancléře Olafa Scholze, že Ukrajině pomáhá příliš málo a příliš pomalu.
Na Habeckova slova upozornil server listu Handelsblatt s odvoláním na agenturu DPA.
Habeck připomínal, že na počátku války jednalo Německo vůči Ukrajině se značnou zdrženlivostí. Němci nejdřív nechtěli Ukrajincům posílat zbraně a když už změnili názor a začali na Ukrajinu posílat tanky Leopard, podle Habecka se to mělo stát dřív. Habeck také volá po dodání střel s dlouhým doletem Taurus Ukrajině, což však Scholz odmítá s tím, že nehodlá dál stupňovat napětí.
V jedné věci ale Habeck Scholze podpořil. Konstatoval, že bylo správné, když si kancléř telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, protože přes všechno napětí je i podle Habecka třeba udržovat alespoň nějaké kontakty s agresorem. Naproti tomu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Scholze za hovor s Putinem ostře kritizoval. Šlo o první telefonát po dvou letech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák