Přistěhovalecká rodina s malými dvojčaty bydlela ve Wolfsburgu, kde pobírala sociální dávky na děti a podporu v nezaměstnanosti. V roce 2014 však čtyřčlenná rodina odjela do Sýrie a Iráku, kde se připojila k džihádistům Islámského státu. Jak se ale později zjistilo, minimálně další rok posílaly úřady v Dolním Sasku rodině stovky eur měsíčně. Úředníci nebyli ani po mnoha měsících schopni výdej peněz zastavit.
Otec hlavy rodiny vybíral na debetní kartu třímístné a čtyřmístné částky. V únoru našli vyšetřovatelé v domě tohoto muže téměř dvacet tisíc eur v hotovosti. Na skandální případ nekompetentnosti reagují politici napříč politickým spektrem. „Případ je absurdní. Já chápu, že úřady jednají až ve chvíli, kde je vše podloženo důkazy. Není ale přece možné, aby německé úřady financovali podezřelé teroristy více než rok poté,“ říká Stephan Mayer z CDU.
Mayer také vyzval ministra vnitra Dolního Saska Borise Pistoriuse (SPD), aby o pochybeních úřadů zevrubně informoval. „V Německu sice bylo zavedeno opatření, v rámci kterého spolu jednotlivé orgány v této oblasti úzce spolupracují. Cizinci, kteří dostávají peníze a rozhodnou se cestovat zpět do své mateřské země, tak pozbývají šance získat právo na azyl. Bohužel v případě rodiny z Wolfsburgu to bylo málo, protože její členové již byli německými občany.“
Nekompetentnost úřadů v Dolním Sasku odsoudila rovněž experta na domácí politiku Levice Ulla Jelpke. „Pokud je pravda jenom to, že ta rodina odešla z Německa i se svými dětmi a připojila se k Islámskému sátu, tak je to samo sobě špatné. Ale že nebyly naše orgány schopny využít všech dostupných informací a zarazit finanční příspěvky, tak to je vážně alarmující,“ konstatovala levicová politička, jejíž strana jinak migrační politiku „otevřených dveří“ vítá.
Jak uvádí deník Die Welt, pochybení úřadu bylo pravděpodobně způsobeno špatnou komunikací mezi jednotlivými subjekty. „Policie města Wolfsburg sice město o zmizení rodiny informovala, ale za vyplácení podpory v nezaměstnanosti je zodpovědný Spolkový úřad práce, který o celé záležitosti informován pravděpodobně nebyl,“ uzavírá Die Welt s tím, že se v Německu nejedná o ojedinělý případ a stejné problémy řeší také ve Velké Británii, Švédsku, Dánsku či Francii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro