V době, kdy němečtí poslanci jednali o tom, zda mají přistoupit ke Globálnímu paktu o migraci z pera OSN prý e-maily mnoha poslanců zahltil text o tom, jak příšerná tato úmluva je. Zprávy si byly hodně podobné a zdálo se, že byly vytvořeny umělou inteligencí. A nešlo jen o e-maily. „Tato vlna nepravdy a hanobení běžela v on-line světě a na sociálních médiích,“ podotkl poslanec v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.
Do těchto diskusí přispívali speciálně upravené programy, které napodobují skutečně uživatele a vytvářejí dojem, že jeden konkrétní názor nepodporuje jeden programátor, který program vytvořil, ale tisíce falešných identit. V Německu se prý dá takto sehnat program, který vám vytvoří až tisíc sledujících, za pouhých deset euro.
Programy spolu navíc mohou kooperovat, a vytvářet tak dojem bohaté diskuse mnoha lidí. Tam, kde nestačí programy, nastupují podle serveru DW.com placení lidští tvorové. Analýza příspěvků na sociálních sítích ukázala, že 28 procent příspěvků zveřejněných během debat o Globálním paktu o migraci vytvořila umělá inteligence.
Brinkhaus upozornil, že tyto programy mohou ovlivnit i výsledky voleb. Osobně nepochybuje o tom, že už ovlivnily prezidentské volby ve Spojených státech v roce 2016 a referendum o Brexitu. Vzhledem k tomu, že v květnu 2019 čekají Evropskou unii volby do Evropského parlamentu, není na co čekat. „Je nejvyšší čas se probudit,“ apeluje na německé zákonodárce poslanec.
Němečtí sociální demokraté i němečtí Zelení se na tuto problematiku dívají obdobně a jsou přesvědčeni, že dezinformacím je třeba se bránit. I těm, které šíří počítačové programy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp