Nemocnice je dnes nevolnictví a čurbes. Ne, korupce a černá díra. Bílé peklo u Jílkové, řádil Babiš i šéf lékařů Kubek

12.05.2016 22:52 | Zprávy

Bizarní stav, nevolnictví a čurbes. Těmito slovy dnes hosté v pořadu Máte slovo hodnotili poměry v českém zdravotnictví. Ministr resortu Svatopluk Němeček (ČSSD) uklidňoval, že se tento čurbes snaží napravovat a zdárně se mu to daří za pomoci kolegů z vlády včetně ministra financí Andreje Babiše. Ten poděkoval lékařům za to, jak skvěle pracují, jenže obratem označil české zdravotnictví za černou díru. A to možná neměl dělat, protože se od lékařů přítomných ve studiu dozvěděl, kam vlastně mizí zmiňované miliardy...

Nemocnice je dnes nevolnictví a čurbes. Ne, korupce a černá díra. Bílé peklo u Jílkové, řádil Babiš i šéf lékařů Kubek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka pořadu Máte slovo Michaela Jílková

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové pustil do debaty s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Jejich slovnímu souboji před kamerami České televize sekundovali prezident České lékařské komory Milan Kubek, předseda Sdružení soukromých gynekologů Vladimír Dvořák, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková a Jana Petrenko z Koalice pro zdraví, která zastřešuje pacientské organizace.

Co vymyslí EU, na to my skočíme, rozčílil se Babiš

Je české zdravotnictví v krizi, jak tvrdí Kubek se Žitníkovou? Máme se snad bát chodit do nemocnice? Kubek hned v úvodu poděkoval za práci všem zdravotním sestrám, protože dnes je mezinárodní den zdravotních sester. Svou obětavou prací drží za nuzné platy v chodu české nemocnice a další zařízení. „Zdravotnictví potřebuje více peněz proto, aby získalo oddechový čas a vytvořil se prostor pro systémové změny. My trváme na dalších penězích, protože nemáme dostatek personálu. Zdravotnictví funguje jen proto, že se porušuje zákoník práce a doktoři přesluhují,“ varoval Kubek. Doktoři, kteří slouží stovky hodin přesčasů ročně, jsou pak unavení a mohou udělat chybu.

Babiš tento černý scénář odmítá. České zdravotnictví má podle jeho názoru peněz dost, jen musí skoncovat s korupčními praktikami a fungovat efektivně. „Já si nemyslím, že situace je až tak dramatická,“ konstatoval. Velmi poděkoval všem lékařům za to, co pro lidi dělají, protože naši zdravotnictví je dnes lepší než např. ve Velké Británii. „Celkově nateče do zdravotnictví asi tři sta miliard a my máme spor o nějakou miliardu nebo dvě, což je půl procenta, to je směšné,“ konstatoval šéf státní kasy. Jen za této vlády se peníze jdoucí do zdravotnictví navýšily asi o 33 miliard. Kam tedy mizí, ptal se šéf české státní kasy.

„Zítra jdu do Libereckého kraje a navštívím čtyři nemocnice, já totiž mluvím s těmi lidmi. Dnes jsem s nimi mluvil v Sokolově. V Chebu ze školy vyšlo 60 absolventek a v České republice zůstaly dvě,“ konstatoval šéf hnutí ANO. Chtěl také slyšet, proč si česká vláda v minulosti nezavázala lékaře, že by museli pracovat několik let ve své vlasti, než by mohli odejít do ciziny. „Odporovalo by to pravidlům Evropské unie,“ uvedl Kubek. A Babiš se neudržel. „Všechno to, co Evropská unie vymyslí, tak my na to skáčeme,“ kroutil hlavou. „Vy vlastně vůbec nereprezentujete české lékaře,“ pokračoval místopředseda vlády v palbě. „Já se to tady teprve učím, zítra budu mluvit s dalšími sestrami,“ pokračoval místopředseda vlády.  

Němeček uznal, že české zdravotnictví dostalo miliardy navíc, a přesně popsal, kam ty peníze šly. Šly na kompenzaci zrušených regulačních poplatků. „Potřebujeme minimálně 13 miliard, protože jinak to vezmeme tady panu Dvořákovi nebo onkologickým pacientům a já to těm pacientům prostě neumím vzít,“ rozčílil se sociální demokrat.

Následně prozradil, co se v českém zdravotnictví po mnoha letech změní. „Po pětadvaceti letech, kdy v tom byl takový čurbes, když to řeknu slušně, tak mi v tom systému DRG děláme pořádek. A já chci tady poděkovat ministru Babišovi a jeho hnutí ANO, že to pomohlo prosadit. Dvacet pět let tu byl nehorázný nepořádek a tato vláda to napravuje,“ rozohnil se Němeček. Změna bude nastartována v roce 2018. Systém bude konečně spravedlivý a bude možné se bavit o tom, kde jsou ve zdravotnictví rezervy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na úřady plíživě nastupují vojáci. A dříve dostupné informace se najednou tají

8:15 Na úřady plíživě nastupují vojáci. A dříve dostupné informace se najednou tají

Ve státní správě roste vliv vojáků a vojenského přístupu k řízení. Projevuje se například utajováním…