Milan Lučanský, bývalý policejní prezident na Slovensku, byl zadržen v prosinci poté, co se vrátil z dovolené s rodinou z Chorvatska a sám se policistům přihlásil, a byl obviněn z korupčního jednání. Konkrétně z přijetí úplatku v přepočtu 13 milionů korun.
9. prosince si v cele poranil oko, podle svých vlastních slov jen v cele upadl na roh postele. Slovenský publicista Milan Žitný však nevěří tomu, že se opravdu poranil sám. Ač bývají věznice plné kamer, v jeho cele žádná nebyla.
„Máme zprávu z nemocnice, ve které lékaři popisují zlomeniny nadočního oblouku a vmáčknutí oka dovnitř. Vzhledem k tomu, že jsem Lučanského znal opravdu dlouhé roky a vím, že je to tvrdý chlap, nemám důvod věřit oficiální verzi, že upadl na postel,“ uvedl pro MF Dnes Milan Žitný, bezpečnostní analytik, bývalý novinář a autor dokumentu Soumrak bossů o mafii na Slovensku.
Lékaři v nemocnici v Trenčíně však cizí zavinění vyloučili.
O necelé tři týdny později se někdejší policejní prezident oběsil na vězeňské teplákové mikině. Zemřel však až po převozu do nemocnice, kde ho viděla jeho žena Martina Lučanská.
„Nesměla jsem ho odkrýt, protože jinak mi po zuby ozbrojená ochranka vyhrožovala, že mi nedovolí, abych u něho dál byla. Proč se asi tak báli, abych viděla jeho tělo? Jediné, co jsem viděla, byla jeho hlava a krk. Ten byl mimochodem zcela čistý bez šrámů po údajném oběšení,“ řekla Lučanská.
Eduard Bárány, bývalý místopředseda Ústavního soudu Slovenské republiky v komentáři pro server slovenského listu Pravda napsal, že sebevražda Lučanského patří k souborů věcí, jež se dnes na Slovensku dějí, které signalizují změnu politického režimu v zemi. Ale řada lidí této hrozící změně nevěnuje patřičnou pozornost.
Podle Barányho jsou pod záminkou boje s koronavirem omezovány lidské svobody, především svoboda shromažďování, ale podle bývalého místopředsedy Ústavního soudu se chystá také privatizace tenčícího se státního majetku, důchodová reforma a tak podobně.
„Když opoziční politici používají pro označení situace slovo fašismus, tak zatím přehánějí. Ze společnosti se však vytratila, nebo přesněji řečeno byla vytlačena, atmosféra svobody a demokratismus prostředí. Politický režim už není tolerantní a demokratický, ale vyvíjí se směrem k represivnímu a autoritářskému,“ napsal Bárány.
„Podtrženo sečteno: Mění se způsob vládnutí, atmosféra ve společnosti i uspořádání institucí, což znamená změnu politického režimu. Vzrostla úloha represivních složek státního aparátu ve veřejném životě, což dokazuje obrovská pozornost věnovaná obsazení dvou postů v čele prokuratury,“ uzavřel Bárány.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp