Nepříjemný pohled pro Čechy. Přehled zdražování

14.01.2024 5:00 | Analýza

Potraviny v loňském roce nezdražovaly jako jediné a Češi výrazně chudli také kvůli růstu energií a nákladům na bydlení. Ceny nájemného v loňském roce meziročně vzrostly o 7,1 %, elektřiny o 43,1 %, zemního plynu o 30,9 %, vodného o 16,3 %, stočného o 28,3 %, tuhých paliv o 26,0 % a tepla a teplé vody o 37,1 %, přičemž zdražování pokračovalo i na konci roku. Právě v posledním čtvrtletí roku výrazněji vyletěly ceny oblečení, obuvi, ubytování i stravování. Jinde v EU však takové problémy většinou neřeší. Srovnání Česka s ostatními státy sedmadvacítky vyznívá hrozivě.

Nepříjemný pohled pro Čechy. Přehled zdražování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Český statistický úřad (ČSÚ) uvádí, že v meziročním srovnání vzrostly spotřebitelské ceny ve 4. čtvrtletí 2023 o 0,4 procentního bodu méně než ve 3. čtvrtletí loňského roku, což však znamená, že se stále u nás zdražovalo meziročně o 7,6 %.

V posledním čtvrtletí roku poklesly ceny u rekreace a kultury, potravin a nealkoholických nápojů a u bydlení, avšak výrazně zdražovalo oblečení s obuví, ubytování a stravování.

Nejčastějším tématem bylo v loňském roce zdražování potravin, jelikož to je něco, co každý Čech viděl v obchodech už na první pohled. Když se podíváme na jednotlivé potraviny, tak v posledním kvartále loňského roku se zvýšily o 3 % meziročně ceny pekárenských výrobků a obilovin, ovoce zdražilo o 8,2 % a zelenina o 16,6 %. Například brambory jsou dražší až 34,3 %. Klesla však naopak cena masa o 1,5 %, mléka, sýrů a vajec o 7 % a cena cukru poklesla o 15,7 %.

Namísto potravin však Češi chudli nejvíce jinde. Nejvíce totiž meziročně rostly ceny u bydlení. Například elektřina zdražila o 144,6 %, ceny nájemného z bytu vzrostly o 7,5 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 6,2 %, vodného o 16,3 %, stočného o 26,9 %, tuhých paliv o 0,3 %, tepla a teplé vody o 26,4 % a k poklesu cen došlo akorát u zemního plynu, který zlevnil o 3 %.



Zdroj: ČSÚ

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Neschopná vláda, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePetr Novák , 14.01.2024 13:05:17
Je třeba zdůraznit a určit viníka. Je to současná vláda národní demolice. Výmluvy na válku na Ukrajině neberu. Ostatní země přece tak řeší válku a ceny jsou tam levnější než u nás. Je známo, že naše země patří v Evropě k největším vývozcům energií, přesto jsou u nás nejdražší. Proč? Zřejmě zase lumpárna této vlády. Vinu na současném marasmu může jedině současná vláda a premiér Petr Fiala.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

4:45 Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

Závažné otazníky nad duševním zdravím českého velvyslance v Německu Jiřího Čisteckého přechází Lipav…