Neříkají celou pravdu. Profesor z Cambridge o klimatických vědcích

21.05.2024 12:43 | Zprávy

„Svět vědy o klimatu je v hrozném stavu. Je protkaný politickými aktivisty prohlašujícími se za vědce, je financovaný zelenými miliardáři a státními aktéry.“ Publicista Chris Morrison na serveru Daily Sceptic sepsal text, v němž konstatoval, že vědecká obec, která se seriózně věnuje změnám klimatu, je v rozvalu. Cambridgeský profesor Ulf Büntgen v prestižním časopise Nature požádal, aby neškodili vědcům v hledání skutečné pravdy o změnách klimatu a aby se pokusili pochopit, že i věda se neustále vyvíjí a že i věda se může občas mýlit. Obrátil se i na kolegy vědce.

Neříkají celou pravdu. Profesor z Cambridge o klimatických vědcích
Foto: Repro: X
Popisek: Klimaaktivisté z hnutí Poslední generace blokují most v Drážďanech

Publicista Chris Morrison na serveru Daily Sceptic sepsal komentář, v němž konstatoval, že vědecká obec, která se seriózně věnuje změnám klimatu, je v rozvalu.

„Svět vědy o klimatu je v hrozném stavu. Je protkaný politickými aktivisty prohlašujícími se za vědce, je financovaný zelenými miliardáři a státními aktéry, kteří se zajímají pouze o agendu Net Zero, o nichž informovali hloupí mainstreamoví novináři,“ stojí v komentáři serveru Daily Sceptic.

Cambridgeský profesor Ulf Büntgen proto v časopise Nature uveřejnil text, v němž zdůraznil, že je třeba rozlišit vědu o klimatu od klimatického aktivismu. Podle jeho názoru je zcela jasné, že skutečná věda bude zaostávat za politickou či společenskou poptávkou po proměnách, které se ve spojitosti s klimatickou změnou znovu mohou dít.

„Charakteristickým rysem tohoto fenoménu je prolínání vědy a politiky, v němž se má za to, že politická rozhodnutí nemají žádnou alternativu (protože jsou vědecky předem definovaná) a velká část vědecké komunity přijímá podřízenou roli společnosti (protože existuje zdánlivý mravní závazek),“ upozornil profesor Büntgen.

„I když tento komentář není kritikou klimatického aktivismu jako takového, mám především obavy z rostoucího počtu klimatických vědců, kteří se stávají klimatickými aktivisty, protože vědci by neměli mít apriorní zájem o výsledky svých studií. Stejně jako v každém akademickém případě musí snaha o objektivitu zohlednit všechny aspekty výzkumu globální změny klimatu,“ pokračoval s tím, že někteří vědci využívají informace o změnách klimatu čistě selektivně. „Bez sebekritiky a rozmanitosti úhlů pohledu vědci nakonec poškodí důvěryhodnost svého výzkumu a možná způsobí širší veřejný, politický a ekonomický odpor,“ varoval Büntgen.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman o dobytku: Evropská unie je mimořádně odporný spolek

12:18 Ivan Hoffman o dobytku: Evropská unie je mimořádně odporný spolek

POHLED IVANA HOFFMANA Bojovníci za jakákoliv práva mají mimořádnou schopnost dívat se jinam, když se…