Publicista Chris Morrison na serveru Daily Sceptic sepsal komentář, v němž konstatoval, že vědecká obec, která se seriózně věnuje změnám klimatu, je v rozvalu.
„Svět vědy o klimatu je v hrozném stavu. Je protkaný politickými aktivisty prohlašujícími se za vědce, je financovaný zelenými miliardáři a státními aktéry, kteří se zajímají pouze o agendu Net Zero, o nichž informovali hloupí mainstreamoví novináři,“ stojí v komentáři serveru Daily Sceptic.
Cambridgeský profesor Ulf Büntgen proto v časopise Nature uveřejnil text, v němž zdůraznil, že je třeba rozlišit vědu o klimatu od klimatického aktivismu. Podle jeho názoru je zcela jasné, že skutečná věda bude zaostávat za politickou či společenskou poptávkou po proměnách, které se ve spojitosti s klimatickou změnou znovu mohou dít.
„Charakteristickým rysem tohoto fenoménu je prolínání vědy a politiky, v němž se má za to, že politická rozhodnutí nemají žádnou alternativu (protože jsou vědecky předem definovaná) a velká část vědecké komunity přijímá podřízenou roli společnosti (protože existuje zdánlivý mravní závazek),“ upozornil profesor Büntgen.
„I když tento komentář není kritikou klimatického aktivismu jako takového, mám především obavy z rostoucího počtu klimatických vědců, kteří se stávají klimatickými aktivisty, protože vědci by neměli mít apriorní zájem o výsledky svých studií. Stejně jako v každém akademickém případě musí snaha o objektivitu zohlednit všechny aspekty výzkumu globální změny klimatu,“ pokračoval s tím, že někteří vědci využívají informace o změnách klimatu čistě selektivně. „Bez sebekritiky a rozmanitosti úhlů pohledu vědci nakonec poškodí důvěryhodnost svého výzkumu a možná způsobí širší veřejný, politický a ekonomický odpor,“ varoval Büntgen.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.