Bývalá estonská premiérka Kallasová přišla do funkce s přístupem, který někteří úředníci EU považovali za příliš přímý a odchylující se od ustáleného diplomatického jazyka, obzvláště v otázkách týkajících se Ruska a války na Ukrajině. „Stále se chová jako premiérka,“ řekl jeden z diplomatů Evropské unie pro Politico. On a dalších devět diplomatů poukázali na řadu chybných kroků Kallasové už během prvních měsíců jejího působení ve funkci vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.
Za radikální byl považován i její výrok na síti X, který napsala na jedné ze svých cest do Kyjeva. A to že „Evropská unie chce, aby Ukrajina vyhrála válku“ proti Rusku.
„Když ji posloucháte, vypadá to, že jsme s Ruskem ve válce, což není stanovisko EU,“ stěžoval si jeden z představitelů Evropské unie.
Po návratu z mnichovské bezpečnostní konference se pak Kallasová snažila prosadit zvýšenou vojenskou pomoc pro Ukrajinu. Rozeslala dvoustránkový dokument, ve kterém požadovala od 27 členských zemí EU, aby shromáždily alespoň 1,5 milionu kusů dělostřelecké munice. Návrh, který předložila nečekaně v neděli večer před nadcházejícím setkáním zahraničních věcí. Kallasová argumentovala, že její požadavek na úměrný finanční příspěvek od jednotlivých zemí podle velikosti jejich ekonomik by donutil větší státy jako Francii, které na obyvatele přispívají méně, aby více přispěly. Její přístup byl však některými vnímán jako nátlak.
„Přišlo to tak nějak z ničeho nic. Proces mohl být lépe řízen, aby lidi nepřekvapil,“ řekl další z diplomatů.
Další z evropských představitelů Kallasovou naopak bránil s tím, že členské země si ji vybraly právě proto, že chtěly schopného „válečného vůdce“.
„Najaly si hlavu státu z nějakého důvodu, ne proto, aby tiše moderovala a hledala nejmenší společný jmenovatel, ale aby věci posouvala kupředu,“ řekl činitel EU. „Mnoho lidí tvrdí, že jsme v roce 1938 nebo 1939. Není čas schovávat se za procesy. Evropští lídři stále volají po větší pomoci Ukrajině, O.K., v pohodě, je čas na činy, ne jen na slova.“
Za další neúspěch Kallasové se pak dá považovat její výlet do Spojených států, kde se měla setkat s americkým ministrem zahraničních věcí Marcem Rubiem. Jednání bylo ovšem na poslední chvíli odvoláno. Podle některých úředníků, se kterými Politico hovořilo, byla Kallasová na jednání nedostatečně připravená a údajně nebyla schopna americké straně nabídnout jasné výsledky.
„Šla tam s rukama v kapsách,“ řekl bývalý vysoký úředník Evropské unie.
Situaci pak dále zkomplikoval další příspěvek na X od Kallasové, který napsala po setkání Donalda Trumpa a Volodymyra Zelenského v Bílém domě. Tehdy se vyjádřila v tom smyslu, že „svobodný svět potřebuje nového lídra“, což vyvolalo vlnu kritiky u některých zemí, které se snaží udržet dobré vztahy se Spojenými státy.
„Většina zemí si nechce se Spojenými státy nic rozhněvat,“ řekl další diplomat. „Říci, že svobodný svět potřebuje nového vůdce, prostě není to, co většina lídrů chtěla dát najevo.“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová