Nestihl jsem se ani obout... Afghánský prezident se dušuje. Neutekl s miliony

20.08.2021 16:44 | Zprávy

Uprchlý afghánský prezident Ašraf Ghaní vyvrací zprávy, že uprchl s miliony dolarů nacpanými v helikoptéře. Podle svých slov opouštěl zemi bos a v slzách. „Nestihl jsem si vzít ani své knihy,“ uvedl také Ghaní, který prý zemi musel opustit, aby zabránil krveprolití.

Nestihl jsem se ani obout... Afghánský prezident se dušuje. Neutekl s miliony
Foto: Repro Al-Jazeera
Popisek: Zástupci hnutí Tálibán v prezidentském paláci v Kábulu

Byl to právě úprk prezidenta, který byl symbolem afghánské zkorumpované vlády, ale podle zpravodajů přispěl k tomu, že ani armáda, ani ostatní lidé nekladli Tálibánu přílišný odpor při postupu do hlavního města Kábulu. Podle informací ruské ambasády měl dokonce prezident opouštět zemi s miliony dolarů nacpanými do helikoptéry.  

Dlouho nebylo jasné, kam Ghaní uprchl, spekulovalo se o Uzbekistánu, Tádžikistánu nebo Ománu. Prezident se nakonec přihlásil ze Spojených arabských emirátů se zprávou, že svým útěkem chtěl zabránit krveprolití v ulicích Kábulu. „Pokud bych zůstal, nepočitatelně mých krajanů by bylo umučeno a Kábul by čelil destrukci,“ měl prohlásit Ghaní na svém facebookovém profilu, jak informuje server Aktuálně.cz.

Ghaní také vypověděl, že Tálibán porušil dohodu, že do města nevstoupí, a z obav o život svůj i dalších Afghánců musel narychlo opustit svůj palác a zemi. „Pokud bych v Afghánistánu zůstal, obyvatelé země by byli znovu svědky oběšení prezidenta,“ uvedl Ghaní s odkazem na bývalého prezidenta Muhammada Nadžíbulláha, kterého Tálibán popravil při přebrání moci v roce 1996. 

Rázně odmítl zprávy ruského velvyslanectví, že odjížděl s miliony dolarů. „Přišel jsem jen se svým oblečením, nemohl jsem si vzít ani své knihy,“ prohlásil Ghaní s tím, že se nestihl ani obout, jak rychlá byla akce jeho ochranky.

„Kdyby Ghaní neutekl, došlo by k boji a obětem na životech, a nakonec to mohlo dopadnout stejně jako s bývalým prezidentem Nadžíbulláhem. Objevily se také informace, že měl utéci s hromadou peněz. To je pákistánská propaganda, vzal si pouze dvě knihy a některé dokumenty. Lidé, kteří s ním byli, mi říkali, že když palác opouštěl, plakal,“ uvedl afghánský velvyslanec v Česku Shahzad Aryobee.

Ghaní byl po svém zvolení do úřadu v roce 2014 velkou nadějí pro západní mocnosti, že vyřeší korupční síť v afghánské politice a vytvoří novou funkční vládu. Tyto naděje se ale ukázaly jako falešné, protože Ghaního vláda nebyla silná a podle tamních zdrojů probíhala v izolaci jen s několika poradci.

„Lidé se báli jeho nátury, báli se, že je zesměšní. Takže se mu báli dát upřímnou odezvu. Dobří lidé odešli, a ti, kdo zůstali u moci, byli buď loajální, nebo zkorumpovaní,“ prohlásil bývalý ministr financí Khalid Payenda.

Ghaní kvůli svému úprku čelí velké zlobě afghánského lidu. „Lidé budou plivat na jeho hrob dalších sto let,“ myslí si majitel populární afghánské televize Tolo TV a jeden z vyjednavačů s Tálibánem Saad Mohseni. „Divím se, jak může se zrazením svých lidí žít,“ měl prohlásit jeden z nejmenovaných bývalých afghánských ministrů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…