Nacher nejprve vysvětlil, proč by bylo dobré opakovat pětitisícový příspěvek pro rodiny s dětmi a nízkými příjmy každý měsíc, a to až do konce roku. „Jde o reakci na současnou situaci a na neschopnost vlády jít energicky řešit problémy vymlouváním se na zadlužení, vymlouváním se na to, že plošné opatření zvyšuje inflaci a podobně. 24 z 27 zemí Evropské unie přišlo s plošným opatřením a inflaci mají nižší,“ řekl redakci. Pokud jde o zadlužení, vnímá výroky k němu jako kolorit. Připomněl, že Česká republika je šestá nejméně zadlužená země Evropské unie a i přepočtem na HDP patří mezi ty nejnižší.
„Když se podíváme na poměr k HDP, tak zadlužení je nějakých 43 procent. Když jsem se díval, tak za vlády hnutí ANO to bylo 44 procent i přesto, co se dělo kolem covidu, uzávěr, omezení… zadlužení bylo každopádně nižší, než když ANO vstupovalo do vlády. Vše jsou jen obezličky a výmluvy. Je třeba těm lidem pomoci, protože pět tisíc je sice krok správným směrem, ale je nedostačující. A i na něm je vidět schizofrenie současné vlády. Brání se plošným opatřením a zároveň navrhne opatření, které je plošné, protože se týká většiny těch rodin. Na tom je vidět, že nevědí, kudy kam. Rádi by na to přišli, ale zároveň se bojí plošných opatření, protože by dělali něco, co kritizovali na předchozí vládě. Sami sebe dostávají do slepé uličky,“ uvedl Patrik Nacher. Vadí mu také, že pokud opozice (hnutí ANO a hnutí SPD) přijde s konstruktivním návrhem a chtějí se bavit o parametrech, není návrh ani připuštěn k širší diskusi. „Jít druhou cestou, tedy vše kritizovat a nic nenavrhovat, jít nechceme,“ podotkl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová