Nacher nejprve vysvětlil, proč by bylo dobré opakovat pětitisícový příspěvek pro rodiny s dětmi a nízkými příjmy každý měsíc, a to až do konce roku. „Jde o reakci na současnou situaci a na neschopnost vlády jít energicky řešit problémy vymlouváním se na zadlužení, vymlouváním se na to, že plošné opatření zvyšuje inflaci a podobně. 24 z 27 zemí Evropské unie přišlo s plošným opatřením a inflaci mají nižší,“ řekl redakci. Pokud jde o zadlužení, vnímá výroky k němu jako kolorit. Připomněl, že Česká republika je šestá nejméně zadlužená země Evropské unie a i přepočtem na HDP patří mezi ty nejnižší.
„Když se podíváme na poměr k HDP, tak zadlužení je nějakých 43 procent. Když jsem se díval, tak za vlády hnutí ANO to bylo 44 procent i přesto, co se dělo kolem covidu, uzávěr, omezení… zadlužení bylo každopádně nižší, než když ANO vstupovalo do vlády. Vše jsou jen obezličky a výmluvy. Je třeba těm lidem pomoci, protože pět tisíc je sice krok správným směrem, ale je nedostačující. A i na něm je vidět schizofrenie současné vlády. Brání se plošným opatřením a zároveň navrhne opatření, které je plošné, protože se týká většiny těch rodin. Na tom je vidět, že nevědí, kudy kam. Rádi by na to přišli, ale zároveň se bojí plošných opatření, protože by dělali něco, co kritizovali na předchozí vládě. Sami sebe dostávají do slepé uličky,“ uvedl Patrik Nacher. Vadí mu také, že pokud opozice (hnutí ANO a hnutí SPD) přijde s konstruktivním návrhem a chtějí se bavit o parametrech, není návrh ani připuštěn k širší diskusi. „Jít druhou cestou, tedy vše kritizovat a nic nenavrhovat, jít nechceme,“ podotkl.
Vláda nekomunikuje s cílovými skupinami
Poslední dobou přibývá nespokojenosti mezi zemědělci. Agrární komora České republiky a Zemědělský svaz na středu 8. června svolaly členy, aby jim vláda vysvětlila plánované změny ohledně dotační politiky, s nimiž nejsou spokojeni. Nacher předeslal, že se tématu zemědělství přímo nevěnuje a nechce ze sebe tudíž odborníka na tuto problematiku ani dělat. „Nechci využívat všech impulzů, abych se na vládě svezl. Nejsem odborník na zemědělství, takže přesně nevím, kde je zakopaný pes, a jakým způsobem se k tomu vláda postavila, takže nemám silný názor. Spíše bych to komentoval ve smyslu, že jde o průvodní jev této vlády. Nekomunikuje s cílovými skupinami, vůči kterým se mění některá pravidla. Vláda moc nekomunikuje, co se týká opatření a podobně,“ zauvažoval.
Zemědělský svaz pro server iDnes.cz uvedl, že česká vláda pokračuje „ve strategii utlumování produkce českých potravin a vyšší podpory malých zemědělských podniků bez jakýchkoli dodatečných podmínek“. Nacher s takovou formulací nesouhlasí. „Takhle bych to nenazval. Spíše bych řekl, že vláda toto téma podceňuje a vnímám ho spíše tím, že je složena ze subjektů, kde se politici vnímají více jako Evropané než jako Češi. A od toho se pak odvíjí celá řada pohledů na témata, řada rozhodnutí a jejich vnímání současné situace. Je opravdu smutné, když se vrátíme k tomu, co jsme spolu řešili v minulosti – tedy že o soběstačnost potravinovou v produkci masa přicházíme stejně jako o energetickou soběstačnost,“ upozornil poslanec hnutí ANO.
Ruský plyn z Německa, českou elektřinu na burzu
Kritizuje, že ačkoliv má Česká republika nadvýrobu elektřiny, prodává ji v Lipsku na burze a zpět si ji dražší kupuje. Ruský plyn pak navíc nakupuje přes Německo za německé ceny. „Ale postupně těmito závazky o soběstačnost přijdeme, pokud neřekneme razantně dost. V tomhle jsem euroskeptik, protože se ztrácí smysl. Evropská unie byla uskupení různorodých států, které mají různou historii, různou měnu, různě postavenou ekonomiku a hospodářství i z hlediska logiky jejich postavení, jejich zaměření, a to, kde se státy nacházejí – zda u moře, ve vnitrozemí, na severu, jihu… A my jako suchozemský stát, kde nesvítí slunce a není parné léto po delší dobu, máme omezené možnosti, pokud jde o obnovitelné zdroje. Obávám se, že se Evropská unie proměnila ve sjednocování a ono to nejde. To je ten kontext, z něhož vyplývá, že alternativou není rozbití Evropské unie, ale návrat ke kořenům, aby řešení problémů Evropská unie usnadňovala,“ uvedl Nacher a připomněl citát Ronalda Reagana: „Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to. A když se přestane hýbat, dotuj to.“ Nacher by prý byl nerad, aby to tak fungovalo i v Evropské unii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová