Nevyrábějte, stát vám za to dá prachy. Evropa šetří elektřinu: Nové nápady

04.07.2022 11:02 | Komentář

V souvislosti s nespolehlivými dodávkami plynu z Ruska se čím dál více skloňují energetické úspory. Zvláště proto, protože na výrobu elektřiny se používá plyn, který bude potřeba v zimě. Energetický analytik Javier Blas tvrdí, že v Bruselu se chystá něco radikálního. „Ale co slyším z Bruselu je extrémní forma: Zaplatit továrnám, aby snížily produkci nebo dokonce zastavily, aby šetřily elektřinu a ta fungovala pro ostatní,“ uvádí. A navrhuje, aby vlády zavedly šrotovné na spotřebiče pro domácnosti.

Nevyrábějte, stát vám za to dá prachy. Evropa šetří elektřinu: Nové nápady
Foto: Repro Youtube
Popisek: Stará lednice - ilustrační foto

Energetický analytik Bloombergu konstatuje, že v poslední době zažil trh s ropou nejbláznivější moment ve své historii, kdy prodávající platil kupujícímu 40 dolarů za to, aby si texaskou ropu odvezl. Ale pokud má Evropa překonat zimu, bude opět potřeba udělat „něco bláznivého“. A navrhuje, aby spotřebitelé dostávali zaplaceno za to, že elektřinu spotřebovávat nebudou.

Podle Blase zatím politici zkoušejí jen opatření týkající se nabídky, což dokazuje i to, že nabídka a produkce se v komuniké G7 objevuje dvacetosmkrát, zatímco spotřeba a poptávka pouze pětkrát. Odhaduje, že to se změní, protože nejlepší energie je taková, která se vůbec nespotřebuje.

„V Evropě už političtí představitelé sestavují plán na překonání krize, bude uveřejněn pravděpodobně během pár týdnů a bude se soustředit na spotřebu. Očekávám velký důraz na poptávku,“ uvádí analytik.

Součástí by měla být motivace velkých společností, aby spotřebu omezily nebo přesunuly ze špičky, a to buď ceníkem, který bude mít rozdílné sazby pro špičku, nebo jinými pobídkami. Klasická verze je levnější elektřina mimo špičku, tedy v noci nebo o víkendu. „Ale co slyším z Bruselu je extrémní forma: Zaplatit továrnám, aby snížily produkci nebo dokonce zastavily, aby šetřily elektřinu a ta fungovala pro ostatní,“ uvádí Blas a dodává: „Šetřit elektřinou znamená šetřit plynem, protože podstatná část energie v Evropě vzniká spalováním plynu z Ruska.“

Podle analytika už o něčem takovém uvažují ve Velké Británii. Provozovatel elektrické sítě již rozesílá firmám dotazníky, kolik megawattů by dokázaly na zimu ušetřit a kolik by si za toto ušetření řekly. „Nastíněny byly platby od od 100 po 6000 liber za megawatthodinu,“ uvádí Blas s tím, že cena za elektřinu den předem se nyní pohybuje okolo 200 liber za megawatthodinu. Německo prý přemítá nad podobným systémem na základě aukce, kdy by firmy mohly soutěžit o záporné ceny za ušetřené megawatthodiny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…