„Vláda Andreje Babiše vystartovala proti neziskovým organizacím. Chce jim seškrtat rozpočty, celkově mají přijít o tři miliardy korun. Podle Babiše se to nemá týkat sportu (největším příjemcem dotací je neziskovka Fotbalová asociace ČR) a ani ryzí charity. Je tedy jasné, že úder je zaměřen primárně na neziskovky, které se pohybují ve veřejném prostoru a promlouvají do společenské debaty. Tedy že jde o fakticky útok na základy občanské společnosti,“ lamentuje Honzejk.
„Je fascinující sledovat, jak se Babiš chová přesně podle teoretické příručky populismu. Politolog Jan-Werner Müller v knize Co je populismus píše, že populistická vláda se vyznačuje třemi základními rysy: Pokusem o kompletní převzetí státního aparátu, masovým klientelismem a snahou systematicky potlačit občanskou společnost. První dvě charakteristiky se naplnily už za první Babišovy vlády (dosazování loajálních lidí kamkoli včetně bezpečnostních složek, klientelismus skrze zavádění jízdného skoro zadarmo atd.). Nyní tedy došlo i na bod tři − útok na občanskou společnost. Máme to kompletní,“ účtuje dále Honzejk s Babišem.
Podle Honzejka je zajímavá frazeologie dnešních populistů. Prý jim vadí tzv. „politické neziskovky“. Tím podle Honzejka lidem mají sugerovat, že jde o skupinu lidí, která má nějaké politické zájmy, případně se chce obohatit. Honzejk takové projevy připodobňuje k vystoupení Jiřiny Švorcové proti Chartě 77. Populisté prý sází na to, že slovo „politický“ má v Česku negativní konotaci, jinými slovy, je zdiskreditováno. Považuje to od populistů za zákeřný faul. Neziskovky jsou dle Honzejka politické tím, že se starají o věci veřejné, což je původním smyslem politiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs