Neziskovky mají společný byznys s pašeráky lidí. Nedávno se za taková slova nadávalo do extremistů, teď to přiznal i evropský Frontex

26.04.2017 20:04 | Zprávy

Dlouhé měsíce byli ti, kdo poukazovali na faktickou spolupráci mezi pašeráky lidí a neziskovými organizacemi, dehonestováni a označováni přinejmenším za extremisty. Nyní však téměř totéž tvrdí i pohraniční agentura Frontex.

Neziskovky mají společný byznys s pašeráky lidí. Nedávno se za taková slova nadávalo do extremistů, teď to přiznal i evropský Frontex
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Frontex čili Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž každoročně pobírá miliony eur za zajišťování vnějších hranic Evropské unie, ale migrační krize ukázala, že k dokonalosti má jeji činnost velmi daleko. V posledních týdnech však představitelé Agentury přicházejí s vysvětlením a ukazují přitom prstem na činnost neziskových organizací. Již v únoru se ve zprávě agentury Frontex objevilo konstatování, že neziskové organizace vědomě či nevědomě pomáhají pašerákům.

Včera v Římě toto vážné obvinění znovu zopakovala mluvčí Frontexu Izabell Cooper. „Záchranné operace neziskových organizací ve výsledku pomáhají pašerákům přepravovat více lidí přes Středozemí moře,“ konstatovala Cooper. V tom samém duchu hovořil v rozhovoru pro italský list La Stampa prokurátor Carmelo Zuccaro. „Máme důkazy o přímých kontaktech mezi nevládními neziskovými organizacemi a některými pašeráky.“

Tato a další podobná vyjádření vyvolala mezi dotčenými neziskovými organizacemi bouřlivé reakce. Jak píše britský deník The Independent, mnohé z nich označily tvrzení o spolupráci s pašeráky za minimálně „nepodložené“. „My jsme tady od toho, abychom zachraňovali lidské životy. Mnohokrát jsme viděli, jak pašeráci zanechali loď s rozbitým motorem plnou lidí uprostřed ledového moře. Nejenom proto považuji podobné řeči o vzájemné spolupráci za směšné,“ uvedl Jude Bennet z NGO Refugee Rescue.

Obvinění odmítá také Stefano Argeniano z organizace. „Jsou to absurdní obvinění, která odvracejí pozornost od skutečných problémů. A sice, že lidé neustále umírají. To vzbuzuje otázky, jestli to není součást záměrného plánu, jak odradit další migranty. Pátrání a zachraňování je správné, ale není to zároveň řešení problému. Je to nutnost, dokud politici nepřijdou s bezpečnou a legální alternativou,“ postěžoval si humanitární pracovník.

Na začátku letošního roku ParlamentníListy.cz informovaly o monitoringu nizozemského think-tanku, který zahrnoval sledování pohybu lodí neziskových organizací mezi libyjskými a evropskými břehy. Po dvouměsíčním zevrubném pozorování došel think-tank k jednoznačnému závěru. Nevládní neziskové lodě ilegálně dopravují migranty do Evropy a spolupracují s pašeráky i s italskou pobřežní stráží.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

21:09 Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

KOMENTÁŘ RADIMA PANENKY Na Donalda Trumpa po jeho návratu do prezidentské funkce útočí především pol…