„Ruská agrese vůči Ukrajině pravděpodobně způsobí další růst cen elektřiny, pohonných hmot a zemního plynu. Dlouhodobým řešením je zelená dohoda, díky ní se zbavíme závislosti na drahých fosilních palivech,“ prohlásila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) na svém twitterovém účtu. Následně sdílela prohlášení svého resortu.
Ruská agrese vůči ????pravděpodobně způsobí další růst cen elektřiny, pohonných hmot a zemního plynu. Dlouhodobým řešením je Zelená dohoda @EUgreendeal, díky ní se zbavíme závislosti na drahých fosilních palivech. Čtěte ??https://t.co/ccU9L4F7PS
— Anna Hubáčková (@hubackova_anna) February 27, 2022
„Ruská invaze na Ukrajinu je hluboká tragédie, která by se ale neměla zneužívat pro odsuzování zelené dohody. Podobné to bylo i po vypuknutí pandemie covidu. Tato válka způsobí mnoho vážných problémů po celém světě. Neznamená to ale, že bychom proto měli zavřít oči před klimatickou krizí. Tím to nevyřešíme. I v kontextu nových tragických událostí nemůžeme přestat usilovat o udržitelnou budoucnost,“ poznamenává se v prohlášení resortu.
„Válka pravděpodobně způsobí další růst cen elektřiny, pohonných hmot a zemního plynu. Zelená dohoda pro Evropu je právě součástí řešení, jak se zbavit závislosti na drahých fosilních palivech. Tato řešení musejí být zároveň sociálně citlivá a nabízet podporu domácnostem, které by mohly být ohroženy i v důsledku ruské invaze a případně omezených energetických dodávek,“ uvádí se dále.
„Je pravda, že plnění dekarbonizačních cílů bude nyní ještě obtížnější, s tím je třeba se vyrovnat. Součástí zelené dohody je posílení samostatnosti Evropské unie. Plyn je považován jen za přechodné řešení a je tomu tak i v tzv. taxonomii. Rusko silně bojuje dezinformacemi právě proti zelené dohodě, protože ví, že se zelenou dohodou se jeho vliv na EU zmenší. Cesta je v provedení strukturálních změn v hospodářství. Taxonomie byla a je stále dobrovolná. Není zde žádná povinnost investovat zeleně – je to rozhodnutí bank. Finančníci si umějí spočítat, do čeho se vyplatí investovat, a taxonomie jim dává jen návod, které investice jsou skutečně udržitelné,“ dodává ministerstvo.
A ubezpečuje i v tom, že stát dlouhodobě podporuje investice do transformace energetiky a další zelené projekty svými dotačními tituly. „Z resortu Ministerstva životního prostředí jde zejména o Modernizační fond s alokací nejméně 150 miliard korun,“ uzavírá resort.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef