Nezůstalo bez odezvy. Komisař EU, který má spadeno na Muska, dostane dopis

24.08.2024 18:05 | Zprávy

Český Institut H21, který se zabývá obranou svobody projevu, spolu s dalšími patnácti akademickými pracovišti a neziskovými organizacemi zaslal francouzskému eurokomisaři Thierry Bretonovi dopis. „Varování on-line platformy, že přenos rozhovoru s jedním ze dvou klíčových kandidátů v prezidentských volbách ve Spojených státech může být neslučitelný s právními předpisy týkajícími se on-line bezpečností, je charakteristické spíše pro autokratický stát než pro demokracii,“ stojí v dopise.

Nezůstalo bez odezvy. Komisař EU, který má spadeno na Muska, dostane dopis
Foto: Repro Youtube
Popisek: Miliardář Elon Musk

Jak to celé začalo? Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton zveřejnil dopis, který zaslal majiteli sociální sítě X Elonu Muskovi. Dopis obsahoval varování, aby Musk nezapomínal na Nařízení EU o digitálních službách (DSA), které varuje před šířením „potenciálně škodlivého obsahu“ a „podporování nepořádku“. Kvůli rozhovoru s Donaldem Trumpem.

„Jsem nucen vám připomenout povinnosti náležité péče stanovené v zákoně o digitálních službách (DSA). Jako jednotlivec, který ovládá platformu s více než 300 miliony uživatelů po celém světě, z toho jednu třetinu v EU, máte zákonnou povinnost zajistit, aby platforma X jednala v souladu s právem EU. Zejména s DSA. To znamená, že na jedné straně musí být důsledně chráněna svoboda slova a pluralita médií, ale na druhé straně musejí být zajištěna i opatření proti šíření škodlivého obsahu v souvislosti s relevantními událostmi,“ napsal Breton Muskovi v souvislosti s rozhovorem s Donaldem Trumpem.

„Je to obzvlášť důležité v souvislosti s nedávnými příklady nepokojů zesílených podporou obsahu podněcujícího k nenávisti, k šíření nepořádku a k šíření dezinformací,“ stojí dále v dopise, v němž Breton Muskovi také připomínal, že komise vede se sociální síti X řízení a rozhovorem s Donaldem Trumpem si může sociální síť jen přitížit, pokud při něm dojde k podpoře nenávisti, podpoře rasismu a šíření dezinformací. Dopis byl napsán ještě před samotným rozhovorem.

Nakonec Breton Muska varoval, že Evropská komise bude situaci bedlivě sledovat a využije všech dostupných nástrojů, pokud dospěje k názoru, že na sociální síti X došlo k dalšímu narušení DSA. „A to i přijetím dočasných opatření, budou-li chránit občany EU před vážnou újmou.“

V reakci na Bretonův dopis Elonu Muskovi se na eurokomisaře Bretona obrátilo 15 zahraničních akademických pracovišť a neziskových organizací, včetně českého Institutu H21, které se snaží v Evropské unii hájit právo na svobodu projevu. „Píšeme Vám, abychom vyjádřili své znepokojení nad Vaším dopisem Elonu Muskovi z 12. srpna,“ stojí v dopisu Bretonovi.

Iniciátoři dopisu varují před ohrožením demokracie v Evropské unii. „Váš dopis odráží znepokojivou neúctu ke svobodě projevu; je v rozporu s koncepcí nařízení o digitálních službách (DSA), a také se samotným duchem svobodné a živé demokratické kultury. Vaše interpretace DSA společenskou diskusi poškodí, nikoliv posílí, a to jak v Evropské unii, tak i v celosvětovém měřítku,“ varují iniciátoři dopisu.

Upozorňují Bretona, že i samotná DSA obsahuje formulaci, že její principy budou uplatňované v souladu se svobodou projevu. „Odstavec 153 preambule DSA výslovně požaduje, aby byl DSA ‚vykládán a uplatňován v souladu se ... svobodou projevu a informací‘. To platí zejména pro povinnosti týkající se systémových rizik v rámci DSA. Ochrana ‚společenské diskuse‘ a ‚veřejného pořádku‘– dvou pojmů, na které se ve svém dopise odvoláváte a které jsou součástí DSA – nemůže sloužit jako záminka k cenzuře projevů,“ citují autoři dopisu z DSA.

Eurokomisaře Bretona upozorňují, že i soudy budou k omezování svobody projevu přistupovat velmi opatrně. „Vaše zmínka o ‚škodlivém obsahu‘ je obzvláště znepokojivá. Jak dobře víte, najít rovnováhu mezi svobodou projevu a ‚obsahem, který podporuje nenávist, nepokoje, podněcování k násilí nebo určité případy dezinformací‘, je nesmírně náročné. Svobodu projevu lze omezit pouze na základě přísných standardů a soudy budou omezení interpretovat spíše úzce,“ upozorňují autoři Bretona v dopisu.

Iniciátoři dopisu Bretona vyzývají, aby se v případě pochybností přiklonil k obhajobě svobody projevu. „Historie nám říká, že omezení svobody projevu má častěji opačný než zamýšlený účinek, a proto bychom Vás chtěli vyzvat, abyste se v případě pochybností přiklonil na stranu svobody projevu. Existují dobré důvody, proč demokratické státy chrání také ‚potenciálně škodlivý obsah‘, i když je zavrženíhodný.“

Podle autorů dopisu hrozí, že na svobodu projevu padne stín překračování pravomocí, které byly Bretonovi svěřené. „Abstraktní odkazy na zajištění svobody projevu a na přiměřenost jakýchkoli zmírňujících opatření, která jsou přijata k řešení systémového rizika, nejsou dostatečnou zárukou svobody projevu. Vaše volné parafráze pečlivě vypracovaného znění DSA vytvářejí riziko vržení dlouhého stínu na svobodu projevu a překročení pravomocí, které vám byly svěřeny,“ stojí v dopisu.

Znepokojení budí i to, že se Breton snažil zasáhnout do šíření myšlenek jednoho ze dvou klíčových kandidátů na post prezidenta USA. „Jsme obzvláště znepokojeni Vaší snahou využít DSA k potlačení svobody projevu mimo hranice Evropské unie kvůli tomu, co nazýváte ‚vedlejšími účinky‘. Varování on-line platformy, že přenos rozhovoru s jedním ze dvou klíčových kandidátů v prezidentských volbách ve Spojených státech může být neslučitelný s právními předpisy týkajícími se on-line bezpečnosti, je charakteristické spíše pro autokratický stát než pro demokracii,“ stojí v dopisu.

Podle autorů dopisu by se DSA neměla uplatňovat způsobem, který poškozuje svobodu projevu. A to nejen v Evropě, ale na celém světě. „Evropa může být strážcem základních práv a svobod. Evropská komise a vlády členských států by měly zajistit, aby se DSA neuplatňoval způsobem, který poškozuje svobodu projevu nejen v Evropě, ale také v celosvětovém měřítku,“ stojí v závěru dopisu pro eurokomisaře Thierry Bretona.

O dopisu zaslaném eurokomisaři Bretonovi se zmínila i Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP). „Potvrzuje se tak, že naše obavy z využití nového nařízení EU o digitálních službách (DSA) k potlačování svobody projevu pod vágními záminkami boje proti ‚dezinformacím, nenávisti nebo podporování nepořádku‘ byly oprávněné,“ stojí v prohlášení SOSP na facebooku.

Mezi podepsanými je i český Institut H21. Institut H21 je nevládní nezisková organizace, kterou založil 1. 12. 2016 český matematik Karel Janeček. Vedle zachování svobody projevu usiluje institut o předělání volebního systému v České republice, který navrhl Karel Janeček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Zbytečné, tyto lidi, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseQ , 24.08.2024 18:46:49
s mocichtivými názory nepředěláte. Jediné co lze udělat, je takové lidi odvolat z funkce. Kdo útočí na svobodu projevu, nemá v takové funkci co dělat.

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…