Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně napsal srovnávací životopis tří českých prezidentů: Václava Havla - Václava Klause - Miloše Zemana. Dnes v rozhovoru pro Deník N říká, že Zeman se ve svém druhém prezidentském období proměnil v politika, který čelí kritice už nejen od lidí, kteří na jeho chyby poukazovali celé roky, ale už i od svých dřívějších příznivců.
„Podpora prezidenta u veřejnosti. Ta je dnes nejen nejnižší za jeho prezidentství, ale nejnižší vůbec, jakou kdy prezident od roku 1989 měl. A kauza Balák a obrat ve vztahu s Ruskem jeho důvěru zase o něco sníží. Na oblibě Miloše Zemana se dost podepsal covid. Lidem na Pražském hradě chyběl člověk, který by byl schopen fungovat jako sjednocující autorita, někdo, kdo je v době krize dokáže podpořit. Zeman ale takovou autoritou nemohl být ani kvůli svému nastavení. Jako politik staví na polarizaci a konfrontačním stylu, navíc byl zjevně ve špatném zdravotním stavu a na řadu měsíců z veřejného prostoru téměř zmizel,“ poznamenal Kopeček.
Profesor uznal, že popularita klesala také v závěru mandátů Václava Klause a Václava Havla, ale u Havla to nebyl propad tak prudký a u Klause přišel opravdu velký zlom až s jeho amnestií, kterou vyhlásil jen pár týdnů před tím, než definitivně skončil v úřadu prezidenta.
Jako prezident podle Kopečka Miloš Zeman žádný velký odkaz nezanechá.
„Když to omezím na zahraniční a evropskou politiku, Havel dotáhl Česko do NATO a také do Evropské unie, i když už to nebylo za jeho prezidentství. Jeho odkaz je, že máme prezidenta s mezinárodním renomé a kreditem, který pomohl českým aspiracím k Západu. U Klause se můžeme bavit, do jaké míry je jeho odkaz pozitivní, ale je nepochybně hluboký. Zůstal za ním národ euroskeptiků. Trochu přeháním, ale zase ne moc,“ poznamenal Kopeček.
- Celý rozhovor naleznete zde
„Co ale zůstalo po Zemanovi? Katastrofa z hlediska zahraniční politiky. Z asi největší priority jeho prvního prezidentského období, tedy čínských investic, nezbylo vůbec nic. Z proruské orientace, do které také nainvestoval neuvěřitelné množství energie, času i politického kapitálu, zbylo obrovské fiasko a něco, co je s ohledem na současnou situaci nejen chybou, ale i velkým problémem z hlediska české příslušnosti k Západu,“ pokračoval profesor.
Tak či tak však podle Kopečka nelze Zemanovi upřít opravdu dobré řečnické schopnosti. A schopnost vycítit, kam se posouvá společenská nálada. Alespoň v některých skupinách lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp