„Množí se dotazy, zda pitváme pacienty zemřelé na covid, protože na sítích se objevují různé nepravdy o tom, že covid pitvou nikdo neprokázal a pochybnosti o tom, zda skutečně lidé umírají na covid. Ano, umírají!“ zdůrazňuje patolog Morong.
„Pitvu u pacientů, kteří onemocněli covidem, provádíme, zejména pokud jde o lidi středního a vyššího středního věku, kteří neměli žádná další chronická onemocnění a nepatřili do rizikových skupin, proto je třeba ozřejmit, zda k jejich smrti nepřispělo něco dalšího. Většinou nic nenajdeme, opravdu umírají na poškození plic covidem,“ objasňuje.
Poté dost odborně vysvětluje, jak k tomuto závěru dospěl. „Jednak se virus přímo prokazuje molekulárně-biologickým vyšetřením, to je metodou PCR, která pracuje s genetickou informací viru. Jednak vidíme v mikroskopu charakteristické změny plicních buněk a poškození plicní tkáně. Zdravá plíce má spoustu vzdušných prostorů, kdežto ve virem napadené plíci se rozvíjí virový zápal plic, který je provázen otokem plic – to znamená, že místo vzduchu se do plicních sklípků nahrne zánětlivá tekutina, která výrazně komplikuje přestup kyslíku ze vzduchu do krve,“ popisuje.
Toto je dle něj mnohdy komplikováno rozvojem takzvaného syndromu akutní dechové tísně (ARDS), kdy se mimo zánětlivé tekutiny nahrne do plicního sklípku ještě zánětlivá bílkovina a spousta bílých krvinek, čímž je přestup kyslíku ještě více ztížen. „Nadále dochází k poškozování virem napadené plicní tkáně, která se pokouší zahojit, jenže je natolik poškozena, že se již není schopna obnovit do původního stavu a dochází tak k nahrazování plicní tkáně nefunkčním vazivem,“ uvádí Morong s tím, že normální plíce váží okolo 350 gramů.
Rekordní úmrtí. Například v lednu nejvíce za 70 let
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Oldřich Szaban