„Máte to v krvi?“ ptal se uživatel s přezdívkou ehrenfrit. „Doslova útočit na živnostníky, a přitom ochraňovat toky miliard do daňových rájů a dividend společností ve stovkách miliard vám nevadí a čím to je?“
„Dobrý den, věřte mi, že na živnostníky neútočím, jde jen o demagogická a lživá vyjádření opozičních politiků, kteří se snaží takové nesmysly lidem namluvit. Naopak. Já se snažím narovnat trh, aby tady ti poctiví, kterých je většina, konečně mohli normálně pracovat a netrpěli konkurencí, která neplatí daně, a hraje tak za úplně jiných podmínek,“ odpověděl Babiš.
Následně se jal vysvětlovat rozdíly mezi daňovými ráji a vyplácením dividend a na to poté narouboval boj s „daňovým plánováním“ nadnárodních firem, které podle něj představuje větší problém. „Před měsícem jsme v OECD podepsali důležitou dohodu, na jejímž základě budeme s ostatními státy světa vyměňovat informace o velkých nadnárodních firmách, aby nad nimi byla větší kontrola,“ napsal.
Mílu K. zajímalo, jak dlouho se Babiš bude ještě věnovat politice. „Nebylo vám v podnikání lépe? Nemyslím, že by mělo skončit hnutí, ale spíš že byste předal otěže, protože podle mě máte na víc:).“
„Dobrý den, s dovolením to beru jako kompliment, takže díky,“ odpověděl Babiš a dodal, že ještě není ten správný čas politiku opustit. „Něco jsme tu lidem slíbili, začali jsme to a nebylo by fér to uprostřed práce ukončit. Ale pojďte do politiky, třeba to budete vy, kdo to za mě převezme. Kvalitních lidí není nikdy dost,“ odepsal a dodal, že o všem ale rozhodnou až příští parlamentní volby.
Bětka M. měla na pana Babiše několik dotazů ohledně daní. „Nemyslíte, že čím více daňových sazeb, tím větší v tom bude bordel, což ve finále nahrává korupci?“ ptala se. „Co sledujete snížením DPH na sudové pivo a jídlo v restauracích?“ zněl její druhý dotaz, kde následně uváděla příklady věcí, jež by si spíše zasloužily nižší daňové zatížení, například kultura, školní potřeby či základní potraviny. „U piva nevidím důvod. A jestli někdo nemá na to chodit do restaurací, tak ať tam nechodí, o nic zásadního nepřijde.“
„Dobrý den, myslím si to, proto jsem nikdy neměl radost z toho, co nám tady s daněmi dělaly předchozí pravicové vlády,“ reagoval ministr financí s tím, že tehdy byla vláda nepředvídatelná a měnila názory ze dne na den. „A to nemluvím o tom, že tihle ‚pravičáci‘ daně zvedali. Já jsem teď přišel se sníženým DPH na točené pivo, což má být podpora malým hospodám při zavedení EET,“ napsal a dodal, že cílem ANO je zavést dvě sazby DPH, nejdříve však musí zjistit, jaký by to mělo efekt na ekonomiku.
„K sudovému pivu už jsem se vyjádřil, ale udělám to rád znovu. Je to vlastně marketingová podpora EET. Pro hospodské, kteří neprodávají jídlo, ale jen točené pivo,“ napsal Babiš s tím, že to byl promyšlený tah. „Nižší DPH na točené pivo v restauracích stát ročně vyjde na 160 milionů korun, zatímco nižší DPH na nealko a vodu v restauracích zhruba na 65 milionů korun. Přesto na tom stát nakonec vydělá,“ uvedl.
„Proč ANO opravdu nezasáhne v otázce běženců?“ ptal se uživatel s přezdívkou gtads. „Prosím o vysvětlení, proč tolerujete Sobotkovo posluhovačství EU a Merkelové v otázce přijímání běženců. Z e-mailů je jasné, že tento premiér zcela kašle na občany, 90 % jich tu běžence nechce a do Bruselu jezdí s předem domluveným scénářem o souhlasu, co ČR Merkelová a spol. nadiktuje,“ psal čtenář. „Sobotka je ve své podstatě vlastizrádce. Nikdy asi nechodí mezi lidi... Jinak by nikdy nejednal tak podle. Komedie on a Chovanec je směšná... Jsou poskoky EU a Merkelové.“
„Dobrý den, hnutí ani já rozhodně netolerujeme nic, o čem tu píšete. Od začátku krize se vyjadřuji a jednám jasně a zřetelně,“ napsal ministr financí. „Žádné kvóty, žádné uprchlíky, kteří se u nás nedokážou pro svou jinou kulturu a náboženství integrovat, žádný diktát Bruselu ani velkých zemí Evropy, které podcenily a neodhadly vážnost celé situace,“ dodal. Zdůraznil, že již od samého začátku svého působení ve vládě tvrdí, že „Evropa je ve válce, a musí proto postupovat tvrdě a nekompromisně“.
Čtenáře nadvornika zajímalo, jakto že se Zemanův vtip s kalašnikovem stal součástí veřejné diskuse. Babiš na to reagoval tím, že uvedl příklad z vlastní zahrádky. „Já když řeknu, že je Poslanecká sněmovna často žvanírna, ve které se politici předvádějí, a je to ještě horší, když se dozvědí, že to Česká televize vysílá živě, jsem označen za člověka, který neuznává demokracii,“ napsal a dodal, na jednu stranu „se o zbraních nevtipkuje“, na stranu druhou však mohli „někteří politici“ přejít Zemanův vtip s větším nadhledem. „Jenže to by nebyli v televizi, takže začarovaný kruh.“
Pan Vladimír Holiš k celému systému otázek a odpovědí přistoupil poněkud jinak. Vysvětlil totiž předsedovi hnutí ANO, jak má vyhrát volby. „Dobrý den, pane Babiši, pokud chcete vyhrát volby, měli byste prosadit zákaz práva šaría. To by vám přineslo neskutečné množství sympatizantů. Pro vaši stranu by to také ovšem znamenalo odchod z koalice. Zvažte, zda by vám tento krok stál za vítězství ve volbách s předpokládaným ziskem cca 40 % hlasů a více,“ napsal s tím, že vše může vysvětlit, podpořit daty i právně zdůvodnit.
„Já to vidím ještě jinak. Jsem přesvědčený, že není nutné zakazovat právo šaría, když budeme trvat na tom, že do České republiky žádné uprchlíky nechceme. Tím spíš, že ani oni nechtějí k nám. V naší zemi platí naše zákony,“ napsal Babiš s tím, že zde nebudou platit žádné jiné zákony, ani šaría, ani „ty americké, ruské nebo norské“. „Navrhovat přijetí zákazu islámského práva může jen někdo, kdo buď neví, že tu takový zákaz odjakživa platí, nebo někdo, kdo si na tom chce nahnat laciné body.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa