Cestu k uvolnění měnové politiky by Niedermayer prý hledal například v ad hoc intervenci nebo snaze snížit dlouhodobé úroky pomocí operací na trhu. „Roli pro mě hraje i to, že naše ekonomika stojí na prahu oživení. Takže s tím, co vím, bych zřejmě pro nebyl,“ uvedl Niedermayer na otázku, zda by i on hlasoval pro listopadovou intervenci ČNB, která má udržet korunu zhruba na 27 korunách k euru.
Jedním z argumentů ČNB pro její listopadovou intervenci vůči koruně bylo i tvrzení, že HDP díky intervencím poroste rychleji než bez intervencí. Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer k tomu řekl, že z hlediska obvyklého fungování exportně zaměřené ekonomiky by to tak mělo fungovat. „Určitý problém je, že například firmy zvažující investice, které by toto rozhodnutí mělo k investicím povzbudit, nepotřebují jen vědět, jaký bude kurz v roce 2015, ale co bude poté, až ČNB usoudí, že kurz nad 27 ,nepotřebuje',“ uvedl pro Právo Niedermayer.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr