Nizozemský architekt nabídl nevšední řešení uprchlické krize, píše britský tisk

02.06.2016 20:30 | Zprávy

Server britského deníku Daily Mail představil návrh nizozemského architekta Thea Deutingera na řešení uprchlické krize. Navrhl vybudování umělého ostrova poblíž Tuniska, na němž by po několik let uprchlíci žili, než by dostali možnost cestovat dál do Evropy.

Nizozemský architekt nabídl nevšední řešení uprchlické krize, píše britský tisk
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Švýcarský byznysman Emmanuel Ziehli, který se stará o rádio pro uprchlíky

Podle nizozemského architekta by mohl mezi Afrikou a Evropou vzniknout veliký ostrov, jenž by byl vlastně samostatným státem s vlastní ústavou a vládou a žili by na něm jen uprchlíci, kteří by se toužili dostat dál do Evropy. Po pěti letech života na ostrově by k tomu dostali možnost.

„Byl by to městský stát podobně jako San Marino nebo Monako. Nájem z ostrova by vybíralo Tunisko s Itálií. EU by platila nájem po prvních 25 let. Po této době Deutinger předpokládá, že ostrov bude ekonomicky soběstačný. Ostrov by nebyl součástí Schengenu nebo eurozóny. Byl by to samostatný stát,“ píše deník. V první fázi by mělo jít o 150 tisíc usídlených občanů.

Celý text v angličtině zde.

Lidé žijící na tomto ostrově by nebyli uprchlíky, byly by občany samostatného státu, v němž by pracovali. Po uplynutí určité doby – již zmíněných pěti let – by mohli odjet do Evropy.  Díky tomuto ostrovu by klesl počet úmrtí ve Středozemním moři. Právě smrt uprchlíků na podivných plavidlech a rozbouřených vodách prý Nizozemce vedla k myšlence založení tohoto ostrova.

Určujícím kritériem bude zaměstnání občanů ostrova. Na ostrově bude moci žít každý, kdo zde najde práci. Zpočátku půjde o budování infrastruktury, stavbu domů a tak podobně. Najednou by ostrov mohlo obývat až půl milionu lidí, ale ve skutečnosti by jich mohlo být i víc. Limitující budou jen velikost ostrova, kterou bude možné zvětšit, a zaměstnání pro lidi zde žijící.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

Jaká je aktuálně situace se zákazem aut se spalovacími motory?

Prý na elektroauta plánuje EU nějaké dotace, znamená to, že je jde o definitivní věc, a že auta se spalovacími motory skončí? A jestli ano, budete dávat na pořízení elektroaut nějaké dotace jako vláda -teda když budete dál u moci? Protože jinak si většina z nás elektroauto nebude moc dovolit nehledě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hoffman vidí kapitalismus na konci: Akce, reakce a naštvaní lidé

16:12 Hoffman vidí kapitalismus na konci: Akce, reakce a naštvaní lidé

POHLED IVANA HOFFMANA Kapitalismus je z principu zápasem, ve kterém čím dál méně lidí vlastní čím dá…