O přerozdělení 120 000 uprchlíků rozhodli ministři vnitra unijních zemí většinou hlasů v září, kdy Polsko ještě mělo liberální vládu premiérky Ewy Kopaczové. Tu před měsícem po vítězství konzervativců v parlamentních volbách vystřídal kabinet Beaty Szydlové.
O nesplnění slibu přijmout sedm tisíc migrantů Polsko neuvažuje
Skiba, který má na ministerstvu na starosti migraci, zopakoval, že Polsko je proti stálému mechanismu přerozdělování uprchlíků v EU, nicméně zdůraznil, že zemi by hrozila soudní žaloba, pokud by nesplnila závazek předchozí vlády přijmout 7 000 uprchlíků.
„Neuvažujeme o něčem takovém, jako je nesplnění tohoto závazku. Uvažujeme o jiné věci. Vždy je možná úprava daného rozhodnutí, a nad tím se zamýšlíme,“ řekl.
Polští právníci zkoumají možnost připojit se ke slovenské žalobě proti kvótám
Náměstek také připomněl, že Slovensko podalo u Evropského soudního dvora žalobu proti kvótám na uprchlíky, a dodal, že tuto žalobu zkoumají i polští experti a právníci z hlediska, zda je možný obdobný postup Polska či jeho podpora Slovensku. Nelze však vyloučit, že to nebude možné vzhledem k tomu, že Varšava už s přijetím uprchlíků souhlasila.
O přerozdělení 120 000 uprchlíků rozhodli ministři vnitra států EU jasnou většinou hlasů v září. Proti se při hlasování postavily kromě Slovenska také Česko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk