Koudelka upozorňuje, že stát již disponuje státním znakem, jehož užívání je bezplatné a chráněné zákonem. Vytvoření loga považuje za zbytečný luxus v době, kdy státní rozpočet zápasí s obrovským schodkem. „Logo nemá vyšší přínos než státní znak, je však dražší. Jak to vysvětlit školním kuchařkám či soudním zapisovatelkám, že na jejich platy vláda nemá, ale na tyto výdaje ano?“ ptá se Koudelka.
Kritika míří i na snahu vnucení nového loga všem vládním úřadům, což podle něj povede k dalším výdajům spojeným s nahrazením současných log a omezením užívání státního znaku. „Hledání loga státu se tak stává tunelováním státu,“ dodává. Podle Koudelky je iniciativa Ministerstva zahraničí nejen nehospodárná, ale také protiústavní. Ústava jasně zakotvuje užívání státních symbolů – velkého a malého státního znaku, vlajky a hymny – jako prostředků prezentace státu. „Je to stejně nepřípadné, jako kdyby ministerstvo chtělo nahradit státní hymnu nějakou znělkou nebo vlajku transparentem,“ tvrdí.
Koudelka rovněž připomíná, že velký státní znak byl vytvořen s ohledem na tři státotvorná území – Čechy, Moravu a Slezsko – a jejich historické symboly. Ignorování moravské a slezské orlice v novém logu označuje za popření této staleté sounáležitosti. „Jde o pohrdání symboly, které reprezentují Moravu a Slezsko,“ uvedl. Protesty proti tomuto kroku již vyjádřila Společnost pro Moravu a Slezsko i Moravská národní obec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný