Kdyby nešlo o závažnou věc, byla by to celkem vtipná slovní přetahovaná. Prezident Miloš Zeman tvrdí, že má od tajné služby informaci, že Novičok byl v minulosti v České republice vyroben a posléze zničen. Kontrarozvědka – Bezpečnostní informarční služba – a Vojenské zpravodajství to popírají. Stejně tak předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Usnesla se na tom čerstvě i sněmovní kontrolní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství. Podobná látka byla podle komise v České repulice vyrobena v rámci mikrosyntézy a její lučba neodporovala mezinárodním právním předpisům. „Zcela prokazatelně nešlo o látku, kterou měl být otráven ruský agent Skripal,“ prohlásil po zasedání sněmovní komise šéf komise Vít Rakušan.
Pokud si pátravý čtenář prosurfuje webové stránky české Univerzity obrany, na Novičok narazí na tomto linku. O Novičoku se na webu armádní univerzity píše v angličtině. Když si čtenář chce přepnout na češtinu, prohlížeč se dostane pouze na úvodní stránku vojenské vysoké školy.
Co se tedy o Novičoku na anglické verzi webu můžeme dozvědět? Že se Novičokem zabývá oddělení chemické a radiační ochrany. Toto oddělení komplexně zajišťuje výuku obecných chemických a jaderných disciplín a předmětů profilujících specializaci v oblasti ochrany proti chemickým zbraním a v oblasti ochrany proti jaderným zbraním a radiační ochrany. Oddělení řeší úkoly aplikovaného výzkumu v oblasti radiačního a chemického průzkumu, dozimetrické a chemické kontroly vojensky významných radioaktivních a toxických látek, v ochraně proti chemickým zbraním a v oblasti identifikace, radiochemických separací a analýzy vojensky významných radioaktivních látek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný