Ihned po útoku na Oděsu Rusko dokonce tvrdilo, že jde o ukrajinskou provokaci. „Moskva zprvu odmítala, že by vůbec na Oděsu zaútočila. V ruských médiích se dokonce objevilo, že je to ukrajinská provokace, aby podepsaná dohoda nezačala platit,“ řekl Just pro vysílání CNN Prima News.
Poté Moskva útok přiznala s tím, že cílem byly údajné sklady západních zbraní. To, že Rusko provedlo útok na klíčový přístav pouhý den po podpisu dohody o umožnění vývozu ukrajinského obilí, je podle Justa pro Rusko typické. „Oni vždycky něco slíbí, aby demonstrovali schopnost ústupků, následně však dohodu nedodrží. Je to ruská strategie. Chtějí tím dosáhnout na snížení nebo zrušení některých sankcí,“ vysvětloval Just.
„My víme, že ta dohoda nebude mít žádný vliv na průběh ruské agrese na Ukrajině. Rusko si dál jede tu svou linii a snaží se naznačovat, že umí dělat ústupky, ale to platí vlastně jen na papíře,“ dodal Just s tím, že Ukrajina i přes ruské útoky nadále pokračuje v přípravě obnovení exportu obilí z přístavů.
Obnovení vývozu ukrajinského obilí je zásadní zejména pro Afriku, která je situací nejvíce postižena. „Rusko říká, že Ukrajina by mohla exportovat na světový trh maximálně pět miliard tun. Ukrajina však hovoří o 20 miliardách tun. Počty se různí, ale obilí by mělo jít primárně na trhy, které jsou spojeny s Afrikou, kde má zastavit prudký nárůst cen potravin,“ dodal Just.
Podle Justa je také očividné, že Rusko používá dodávky plynu nebo ropy jako zbraň, aby prosazovalo svoji politiku vůči Evropské unii. „Kanada konečně vrátila opravenou turbínu pro Nord Stream 1, ale ještě než do Ruska dorazila, tak byl obnoven tok plynu v plynovodu. To Rusko označilo jako shodu náhod, ale oni samozřejmě využívají plyn, ropu a další energie jako zbraň a dominantní nástroj, aby si prosadili svou,“ uvedl Just.
„Suroviny jsou sofistikovanou zbraní v rukou Ruska, ale vzhledem k tomu, že jsme na nich závislí, tak se musíme přizpůsobit,“ pokračoval Just s tím, že i Rusko je sice závislé na dodávkách plynu do Evropy, je ale připravené na nějaké ztráty, aby si prosadilo svou. „Rusko je připravené na nějaké ztráty, jen aby si prosadilo svou a poškodilo Evropskou unii. Už se těší, až starý kontinent v zimě zamrzne. Je to pro ně větší radost a slast, než ty miliardy, které dostanou od evropských spotřebitelů,“ dodal Just.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.