Novinář Kmenta dostal Peroutkovu cenu, tak v rozhlase přiložil pod kotel. Vytáhl střelbu na podnikatele, související s Milošem Zemanem

10.02.2019 10:49 | Zprávy

Investigativní novinář časopisu Reportér Jaroslav Kmenta letos obdržel prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky. Za mnoho let své novinářské práce toho prý v Česku viděl už hodně. Pamatuje si např. na střelbu na sponzora ČSSD z doby, kdy ji vedl dnešní prezident Miloš Zeman. Policie prý tento případ nikdy nevyřešila, což je podle novináře velmi špatná zpráva pro českou demokracii.

Novinář Kmenta dostal Peroutkovu cenu, tak v rozhlase přiložil pod kotel. Vytáhl střelbu na podnikatele, související s Milošem Zemanem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Kmenta, český investigativní novinář

V úvodu rozhovoru prozradil, že na lidi působí jako „zlej“, i když ve skutečnosti není. Ověřil si to znovu, když poskytl rozhovor České televizi a přišel na to, že se ho pracovnice České televize bojí. „To je tím, že když si někoho nepustím až příliš k tělu, tak jsem opravdu ‚trošku svůj a trošku zlej‘. Ale ve skutečnosti nejsem. Ale pak, když jsem ji k tělu připustil, samozřejmě v uvozovkách, se úplně rozzářila a říkala: Jé, vy jste úplně normální! A já říkám: To jo, takový to je,“ prozradil. „Já bych mohl mít, jak mají indiáni přezdívky, tak já bych mohl mít Jarda Kmenta ‚medvídek‘,“doplnil.

Poté věnoval pozornost případu střelby na podnikatele Ivana Lhotského, který v minulosti sponzoroval ČSSD. V roce 1999 se po tomto podnikateli střílelo a Kmenta nepochybuje o tom, že to mělo spojitost s tehdy nejsilnější vládní stranu – s ČSSD vedenou dnešním prezidentem Milošem Zemanem. Tento případ ale bude za pár dní promlčen a střelce se pravděpodobně nikdy nepodaří najít. A to je podle Kmenty velmi špatný signál pro českou demokracii.

„Vražda je nejhorší věc, co se může stát, a když ji stát nedokáže objasnit, tak si myslím, že je to hrozně špatný signál o fungování státních složek a vůbec celého demokratického systému,“ varoval novinář.

Prozradil také, že byl párkrát vystaven politickému tlaku, politici mu hrozili žalobou. V takové chvíli je prý důležité mít dobrého šéfa, který se za vás postaví a který dá novináři čas, aby dokončil práci na kauze. I když je to kauza nepohodlná momentálně vládnoucím politikům. Avšak nejen před politiky by se měl mít novinář na pozoru. Různé zdroje prý novinářům sdělují různé informace a novinář musí vědět, proč konkrétní člověk prozrazuje konkrétní informace, co ho k tomu vede. V maximální možné míře tak novinář eliminuje možnost, že někomu skočí na špek, na nějakou dezinformaci.

Každý novinář prý musí počítat i s tím, že proti němu vystartují PR specialisté, kteří budou politika, jenž jim platí, ze všech sil hájit. Jak přesně?

„Pracoval jsem třeba na velké kauze, která mířila k možné korupci v případu hledání obnovy leteckých stíhaček v České republice. O to se ucházely americké firmy, které zastupovaly F-16 a F-18, a ty se mezi sebou tloukly. Z téhle vřavy vznikly docela zajímavé vazby na politiky. Tehdy jedna firma měla velmi dobré vazby přímo na vedoucího kanceláře premiéra Václava Klause, kterým byl tehdy Luděk Vychodil. A my, jak jsme to mapovali, tak jsme po tom šli a klíčové bylo zjistit, co Vychodil dělá v té akci nebo akcích. Velmi dobře jsme to zmapovali a najednou, když jsme to finalizovali, asi tři dny před tím, než jsme to chtěli pustit do novin, se informace z té kauzy, z našeho snažení, v podstatě díky tomu, jak to ti piáristi odsledovali zase od nás, vypouštěli mlhu v jiných médiích,“ dal příklad Kmenta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

10:36 Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

Mají se Češi stále hůř, nebo jsou jen příliš zachmuření? Premiér Petr Fiala, prezident Petr Pavel i …