Jedna povolenka umožňuje firmám vypustit do ovzduší jednu tunu oxidu uhličitého. Cílem je, aby firmy investovaly do modernizace a snažily se emise snižovat. Jak píší HN, české firmy tyto povolenky dostávaly do roku 2012 zdarma na základě evropské směrnice. Stát se ale rozhodl zdanit je zpětně darovací daní.
Proti tomu se odvolaly čtyři firmy a spory nyní leží u Nejvyššího správního soudu (NSS), který se svým rozhodnutím vyčkával na rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Ten v podobném případě dal za pravdu firmám. Česká darovací daň tudíž může být v rozporu s evropským právem. Verdikt by měl padnout do konce roku.
Stát by musel peníze vrátit
Pokud se soud přikloní na stranu firem, může to znamenat, že o vrácení daně se přihlásí desítky dalších podniků. Týkat by se to podle HN mohlo i energetického giganta ČEZ, který na této dani zaplatil 5,3 miliardy korun. Firma zatím situaci sleduje, pokud by soud rozhodl ve prospěch podniků, přistoupila by k odpovídajícím krokům. "Pokud by se tak stalo, budeme se tím vážně zabývat," uvedl mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.
Jednou ze čtyř firem, které se na soud obrátily, je společnost Ško-Energo. Právníci v žalobě argumentují tím, že stát porušil směrnici Evropského parlamentu z roku 2009. "Stát je podle této směrnice povinen přidělit 90 procent povolenek zdarma a nemůže vnitrostátními opatřeními dosažení tohoto cíle mařit," stojí v odůvodnění.
Loni v listopadu rozhodl Krajský soud v Praze ve prospěch této firmy, čeká se tedy jen na verdikt NSS.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr