„Zrušili jsme rozhodnutí náčelníka generálního štábu, které potvrzovalo rozhodnutí velitelů,“ komentoval pravomocný rozsudek mluvčí ostravského soudu Dalibor Zecha. Stížností posádek se musí znovu zabývat velitelství vzdušných sil. Pokud neobhájí, proč se směny půlily, bude muset armáda peníze pilotům vyplatit.
Velitelé se už několikrát snažili snížené výplaty vysvětlit nařízením takzvané služební pohotovosti, kterou ve výkazech psali k nočním směnám. Ostravský soud se ale přiklonil ke směrnici Evropského parlamentu z roku 2003. „Pokud je pohotovost nařízena na pracovišti, je nutné započítat ji do pracovní doby,“ uvedl Zecha.
Členové vrtulníkových posádek na nelogické proplácení směn upozorňují od roku 2008. Poukazují na to, že právě v noci civilní záchranku armádní vrtulníky nahrazují častěji, protože na rozdíl od ní mohou létat i potmě. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) přesto dříve řekl, že vnitroresortní řízení ukázalo, že zákon ani předpisy porušeny nebyly.
Deník napsal, že podobný spor řeší generální štáb také například u zásahových jednotek vojenské policie. Jejich členové musejí podle LN nepřetržitou týdenní službu téměř ze dvou třetin vykazovat jako pohotovost, která je placená poloviční mzdou. Velení vojenské policie systém hájí s odkazem na hospodárnost, protože má nedostatek lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk