Sankce vůči Turecku vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin v reakci na sestřelení ruského letounu tureckou armádou koncem listopadu nad turecko-syrskou hranicí. Kromě zákazu dovozu potravin například zahrnují pozastavení vládních programů spolupráce nebo omezení pro zaměstnávání tureckých občanů v Rusku. Bude také omezena turistika a pozastaven bezvízový styk. Tyto kroky ovšem dopadají i na Rusy, zejména zúžením sortimentu potravin a nemožností rekreace v oblíbených tureckých destinacích.
Pokud jde o Ukrajinu, Moskva ode dneška pozastavuje dohodu o volném obchodu, což je v zásadě sankce za obdobnou dohodu Kyjeva s Evropskou unií, která vstupuje v platnost také dnes. Pro Rusko ale i tento krok bude mít nepříjemné důsledky. Ukrajinský prezident Petro Porošenko už podepsal zákon umožňující vládě uvalit na Rusko obchodní embargo. Kyjev počítá se zavedením dovozního cla na nejrůznější ruské zboží a rovněž s omezením importu.
Moskvě už působí ekonomické problémy sankce, které na Rusko loni uvalily západní země, především USA a EU, kvůli anexi Krymu a kvůli krizi na východě Ukrajiny vyvolané proruskými separatisty. Unie své sankce – které pokrývají velkou část ruské ekonomiky, zejména bankovní sektor a ropný a obranný průmysl – prodloužila v prosinci o dalších šest měsíců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: čtk, mp