Politolog Oskar Krejčí tvrdí, že mnoho současných politiků se bohužel nesnaží analyzovat situaci a žijí jen z toho, co zažili v minulosti. Pamatují si na studenou válku, dnes v Sýrii vidí střet USA a Ruska a hle, hlásí, že se nám vrací studená válka. Ale tak to podle Krejčího není, protože studenou válku provázel střet ideologií.
„Svět dnes není bipolární a v Rusku i v USA vidíme nadvládu v podstatě stejné směsice liberálně-konzervativní ideologie. Plus rostoucí vlastenectví či nacionalismus. Řečeno jinak, to specifické, co dotvářelo studenou válku, při analogiích pomíjíme, a to podstatné – samotný konflikt mocností – nepokládáme za nutné analyzovat. Jenže při analýze současné situace nalezneme víc společných znaků s britskou politikou vůči Rusku v 19. století a dnešní politikou USA než v případě studené války. Diplomaté a vojáci soupeřících evropských států měli stejné vzdělání, stejnou politickou kulturu, pouze reprezentovali odlišné zájmy – a už tehdy se v Londýně mluvilo o zadržování či zatlačování Ruska,“ vyložil svůj náhled na současnou situaci Krejčí v rozhovoru pro server První zprávy.cz.
Máme prý před sebou století, v němž bude pokračovat fascinující ekonomický růst Číny a budou se dál vyrovnávat vojensko-strategické rovnováhy mezi USA a Ruskem. Předpokládá se, že v Číně poroste HDP o sedm procent, zatímco v USA jen o 3,4 procenta, takže z Číny se dříve či později stane největší ekonomika světa, pokud už jí dnes není. Skutečně se tedy zrodil multipolární svět a Spojené státy se budou muset smířit s tím, že ztratily své výsadní postavení ve světě. Zatím se však ani z projevů Donalda Trumpa a Hillary Clintonové nezdá, že by si to jeden či druhý kandidát na prezidenta USA připustil.
„Podívejte se na současnou prezidentskou kampaň: kandidáti se předhánějí, kdo lépe zajistí vládnoucí postavení USA ve světě. A výsledek dosavadních snah o udržení hegemonie? Hledání bezpečnosti Číny a Ruska v co nejtěsnějším svazku. Teď protikremelská politika Washingtonu a pokus o převrat v Ankaře nově propojují Rusko a Turecko,“ pokračoval ve svém výkladu.
Ve světě podle jeho názoru narůstá chaos a vinu na tom podle Krejčího mají Spojené státy. Začalo to už válkou na Balkáně, pokračovalo zásahy v Afghánistánu i Iráku a završují to intervence v Libyi a současná situace v Sýrii.
Ve prospěch Západu pak prý rozhodně nemluví ani nízká porodnost v jednotlivých zemích. Děti představují budoucnost nějakého kulturního okruhu a u nás se jich rodí moc málo. V arabském světě či v Africe je tomu jinak.
„Tohle není svět, který se vrací do studené války. Je to zcela nový svět. Ale většina západních politiků s ním zachází postaru. Nebo zmateně jako německá kancléřka. Při takovém přístupu nás v lepším případě čeká budoucnost paralelních světů, v němž Západ – tedy i my, Češi a Slováci – nebude dirigentem; bude hrát druhé housle. V horším případě nás čeká narůstání temného chaosu,“ uzavřel varovně Krejčí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp