Válka na Ukrajině pokračuje a Ukrajinci a Rusové si na počátku roku, konkrétně 3. ledna, vyměnili válečné zajatce. Podle washingtonského Institutu pro studium války šlo o dosud největší výměnu válečných zajatců ve válce a první oficiální výměnu válečných zajatců od srpna 2023. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že se vrátilo přes 200 ukrajinských vojáků a civilistů. Šlo prý už o 49. výměnu zajatců mezi oběma válčícími stranami. Mezi navrátilci se nacházeli i lidé z Mariupolu, což znamená, že šlo o lidi, kteří byli v ruském zajetí takřka 2 roky. Tuto výměnu zajatců prý pomohly v roli prostředníků zprostředkovat Spojené arabské emiráty. Ruští prováleční blogeři ocenili ruské ministerstvo obrany, že se mu podařilo získat více navrátilců, než museli odevzdat na Ukrajinu. Institut konstatoval, že se Rusové touto výměnou zajatců snaží zlepšit svůj mezinárodní obraz a tváří se jako subjekt mezinárodní politiky, jehož lze respektovat, neboť dodržuje základní humanitární standardy.
BBC k výměně uvedla, že na Ukrajinu se vrátilo 230 zajatců, zatímco do Ruska ještě o 18 víc. Na Ukrajinu se podle britského veřejnoprávního média vrátilo i 7 vojáků, kteří před mnoha měsíci pobývali i na dnes již slavném Hadím ostrově v Černém moři.
ISW upozornil, že Rusové začali ukrajinské válečné zajatce využívat jako živé štíty při útocích na ukrajinské pozice, což je v rozporu se Ženevskou konvencí.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal na počátku tohoto roku upozornil, že je odhodlán šestinásobně posílit kapacity ukrajinského obranného průmyslu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na konci roku 2023 oznámil, že ukrajinská vojenská průmyslová základna dokázala trojnásobně zesílit ve srovnání s rokem 2022.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.