O doplňovací volby do Senátu je menší zájem než před týdnem

12.04.2019 21:38 | Zprávy

O druhé kolo doplňovacích voleb do Senátu v Praze 9 je menší zájem než o kolo první. Od 14:00, kdy se otevřely volební místnosti, do 20:30 přišlo v deváté městské části k volebním urnám jen 8,2 procenta voličů, při prvním kole to bylo 11,7 procenta. Na dotaz ČTK to sdělila mluvčí radnice Marie Kurková. O volné křeslo po Zuzaně Baudyšové (za ANO), která v lednu rezignovala ze zdravotní důvodů, usilují starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS) a scenárista a zastupitel Vinoře David Smoljak (za STAN).

O doplňovací volby do Senátu je menší zájem než před týdnem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čekání na výsledky senátních a komunálních voleb ve volebním štábu TOP 09

V Horních Počernicích, které volební obvod Praha 9 zahrnuje také, je menší zájem o druhé kolo ještě více patrný. Zatímco minulý týden do 20:30 přišlo 10,2 procenta voličů, dnes to bylo pouze 4,8 procenta. ČTK to sdělila Alexandra Janáčková z radnice Prahy 20. V Praze 14 byla podle mluvčí Veroniky Berné k 20:00 účast 4,6 procenta. Dnes se volební místnosti uzavřou ve 22:00. Jako při každých volbách mohou i tentokrát voliči přijít podpořit svého kandidáta ještě v sobotu mezi 08:00 a 14:00.

V prvním kole o hlasy usilovalo deset kandidátů. U voličů vyhrál Jarolím těsně před Smoljakem. Pro Jarolíma, který kandiduje s podporou lidovců a Svobodných, hlasovalo 24,25 procenta lidí. Smoljak získal 23,53 procenta voličů.

Vítěz doplňovacích voleb složení horní komory příliš neovlivní. Rozhodne ale o tom, zda se nejpočetnější frakcí v Senátu stane ODS, nebo Starostové. Oba kluby mají po loňských senátních volbách shodně 18 členů. Baudyšová byla zvolena v roce 2014. Její nástupce bude zvolen jen na zbytek jejího funkčního období, tedy do října příštího roku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Proč se scházíte s podezřelými lidmi?

Jestli jste si chtěl jen ověřit, jestli GIBS věc řešila, proč jste se nezeptal přímo někoho z GIPS nebo policie? Jste přeci ministr vnitra. Podle mě tak netvrdíte pravdu a něco tu smrdí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

4:45 Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

Závažné otazníky nad duševním zdravím českého velvyslance v Německu Jiřího Čisteckého přechází Lipav…