O hvězdičku méně? Začíná sběr podpisů. Kvůli Trumpovi chtějí v Kalifornii samostatnost

27.01.2025 14:34 | Zprávy

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se opět objevila snaha o odtržení Kalifornie od Spojených států. Hnutí za nezávislost Kalifornie, známé jako „Calexit“, nyní dostalo od státní tajemnice Shirley Weberové zelenou k zahájení sběru podpisů pod iniciativu, která by mohla vést k odtržení nejlidnatějšího amerického státu od USA. Podle rozhodnutí musí organizátoři shromáždit nejméně 546 651 podpisů registrovaných voličů, aby byla otázka odtržení zařazena na volební lístky v roce 2028.

O hvězdičku méně? Začíná sběr podpisů. Kvůli Trumpovi chtějí v Kalifornii samostatnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

Marcus Ruiz Evans, vůdce tohoto hnutí, vyjádřil naději, že se mu podaří přesvědčit dostatečný počet Kaliforňanů, aby jeho sen o nezávislosti státu mohl být realizován. „Calexit znamená, že o našich zákonech rozhodují obyvatelé Kalifornie, nikoliv nikým nevolení byrokraté ve Washingtonu,“ vysvětluje Evans podle informací serveru Independent.co.uk.

Podle jeho plánu by byla v roce 2027 zřízena dvacetičlenná komise, která by posoudila životaschopnost Kalifornie jako nezávislého státu. Tato skupina by zahrnovala členy nominované voliči, kteří by museli splňovat přísná kritéria včetně minimální pětileté doby bydliště v Kalifornii. Komise by v roce 2028 předložila své závěry, které by mohly připravit půdu pro hlasování o nezávislosti.

Volební lístky by zahrnovaly otázku: „Měla by Kalifornie opustit Spojené státy a stát se svobodnou a nezávislou zemí?“ Schválení by vyžadovalo alespoň 50% účast voličů a podporu 55 % hlasujících. Pokud by voliči rozhodli ve prospěch odtržení, iniciativa by deklarovala „hlasování o nedůvěře Spojeným státům“, avšak nezměnila by okamžitě vládu státu ani jeho vztah k federální vládě.

Hlavní motivací pro Calexit je zajištění autonomie Kalifornie, která je nejen nejlidnatějším, ale i ekonomicky nejsilnějším státem USA. Podle Mezinárodního měnového fondu by Kalifornie jako samostatný stát měla pátou největší ekonomiku světa a předčila by dokonce země jako Velkou Británii nebo Francii.

Ruiz Evans zdůrazňuje, že odtržení by umožnilo Kaliforňanům kontrolovat vlastní finance a chránit se před rozhodnutími federální vlády, která podle něj často ignoruje zájmy a hodnoty Kalifornie. „Trumpův vztah ke klimatu, LGBTQ komunitě a dalším klíčovým otázkám je jen důkazem, že federální vláda nepředstavuje zájmy našeho státu,“ uvedl Evans podle CBS News.

„Republikáni nás v Kalifornii nyní nenávidí víc než kdy jindy. V roce 2016 byla nenávist zřejmá, nyní je už vyloženě hmatatelná,“ tvrdí Evans, jak informuje sfstandard.com.  

Myšlenka nezávislosti Kalifornie není nová. První pokusy o odtržení se objevily již po zvolení Donalda Trumpa prezidentem v roce 2016. Tehdy bylo hnutí inspirováno brexitem, hlasováním o odchodu Spojeného království z Evropské unie. Ačkoliv tehdejší pokus selhal, aktuální politická situace dává podle organizátorů větší naději na úspěch.

Calexit není bez kontroverzí. Přestože někteří považují nezávislost Kalifornie za legitimní snahu o ochranu hodnot státu, kritici upozorňují na praktické a právní překážky. Spojené státy dosud nikdy nečelily úspěšnému odtržení státu, a proces by vyžadoval souhlas federální vlády, což je vysoce nepravděpodobné.

Evansův bývalý partner v hnutí, Louis Marinelli, byl dříve obviněn z vazeb na ruskou rozvědku, což hnutí poškodilo. Evans tvrdí, že se od Marinelliho distancoval, a zdůrazňuje, že hnutí Calexit je nyní zcela zaměřeno na legitimní politické požadavky.

Pokud se Evansovi podaří shromáždit potřebný počet podpisů, Kalifornie by mohla v roce 2028 uspořádat historické referendum. I kdyby iniciativa nakonec neuspěla, Calexit ukazuje, jak hluboká je polarizace napříč Spojenými státy.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jiří Čunek byl položen dotaz

Fakt věříte tomu, že se to šílenství ještě podaří zvrátit?

A kdo je podle vás vlastně odpovědný za tu přehnanou korektnost, která nevede k ničemu jinému než k tomu, že lidé omezuje říct naplno svůj názor. Nebo myslíte, že tomu tak není? A dokážete si třeba dnes představit, že by se vysílal pořad Česká soda? Vždyť se tu tak vytrácí i humor a satira. A proč?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 29 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pátou ekonomiku mají jenom proto, že 1/3 amerických firem má v Kalifornii sídlo!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemispet , 27.01.2025 14:51:56
Něco jako u nás Praha, výkony téměř žádné, ale sídlo tam má 3/4 firem z celé republiky! Proto jsou zákony upatlány tak, aby šly prachy z daní za sídlem a né za provozovnou!

|  7 |  0

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …