Sobotka v pondělí po mimořádném summitu zemí visegrádské skupiny (V4) uvedl, že bude Tuska informovat o společné pozici Česka, Slovenska, Polska a Maďarska k britským požadavkům. Slovenský premiér Robert Fico upřesnil, že výhrady V4 se týkají některých speciálních dávek, které jsou spojené s prací v Británii. Podle informací dnešních Hospodářských novin (HN) se Česku nelíbí část o přídavcích na děti. "Česká vláda bude v jednáních prosazovat, aby povinnost platit sociální dávky zůstala na státu, ve kterém rodič pracuje, a aby výsledná dohoda nezakládala precedent pro další sociální dávky," uvedl na dotaz HN mluvčí vlády Martin Ayrer.
Z návrhu dohody mezi EU a Británií, kterou nedávno zveřejnil předseda Evropské rady Tusk, plyne, že Londýn by mohl omezit výplatu dávek pro lidi, kteří nejsou britskými občany v případě, že tamní sociální systém bude čelit neudržitelnému tlaku. Podmínky zavedení tzv. ochranného mechanismu budou pravděpodobně výraznou třecí plochou jednání o britských požadavcích.
V otázce migrační krize se premiéři zemí V4 spolu se zástupci Makedonie a Bulharska shodli na tom, že nemá jiné než evropské řešení. I když státníci mluvili o podpoře hledání řešení s Tureckem a Řeckem, zároveň je podle nich potřeba mít připraven alternativní plán B. Spočíval by ve vybudování záložních schengenských hranic na jih od Maďarska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk