Generální tajemník OSN ve sračkách Západu. Smí reprezentovat pouze jeho hodnoty? zní titulek článku švýcarského pravicového deníku Die Weltwoche od reportéra Christopha Mörgeliho. V článku kritizuje západní média za jejich reakci na účast generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese na summitu BRICS v ruské Kazani.
Vzhledem k probíhající válce na Ukrajině se Guterresovo rozhodnutí zúčastnit se setkání pořádaného ruským prezidentem Vladimirem Putinem setkalo s kritikou ze strany Ukrajiny a jejích spojenců. Summitu se účastnila také Čína a Írán. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem si Guterres dokonce potřásl rukou. Média mu také vyčítala, že se o Ukrajině zmínil jen krátce, což podle některých hraničilo s „odmítnutím práce“.
„Je to špatná volba, která neprospívá věci míru. Pouze poškozuje pověst OSN,“ uvedlo v pondělí kyjevské ministerstvo zahraničí na X. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj následně odmítl Guterrese v Kyjevě.
The UN Secretary General declined Ukraine's invitation to the first Global Peace Summit in Switzerland. He did, however, accept the invitation to Kazan from war criminal Putin. This is a wrong choice that does not advance the cause of peace. It only damages the UN's reputation.
— MFA of Ukraine ???? (@MFA_Ukraine) October 21, 2024
„Je třeba mít na paměti, že západní hodnoty v OSN rozhodně netvoří většinu,“ zdůraznil redaktor Weltwoche Christopher Mörgeli, že OSN reprezentuje nejen západní hodnoty a připomíná, že BRICS vznikl jako protiváha západním aliancím, a že generální tajemník OSN má povinnost účastnit se významných setkání, včetně těch s nedemokratickými režimy.
Kritiku od západních médií považuje za projev nepochopení reality fungování OSN. „OSN není ztělesněním toho, co západní státy považují za správné, pravdivé a krásné. Toto společenství prakticky všech zemí světa představuje realitu, nikoli ideál,“ uvedl Mörgeli. V neposlední řadě poukázal na to, že Rada bezpečnosti OSN nikdy nepřijala rezoluci odsuzující Rusko, kvůli právu veta, jímž disponuje i Rusko.
„Ze všech hlasů, které se nyní třesou hněvem na Antónia Guterrese, se ani jeden nikdy nepostavil proti OSN jako instituci nebo dokonce proti účasti Švýcarska. Byly to zcela jiné kruhy, které svého času varovaly, že OSN v žádném případě neodpovídá demokratickému, liberálnímu ideálu,“ zmínil švýcarský reportér.
Na závěr Mörgeli vyzval západní politiky a novináře, aby přijali realitu fungování OSN s tím, že „současné probuzení může být přinejmenším spásné“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Kratochvílová