K takové predikci Jaklovi postačil pohled na trajektorii, po které se americká politika a americká společnost pohybují nejméně posledních třicet let, a na gradaci této trajektorie v posledních třech letech. „O dramatech posledních tří měsíců ani nemluvím, ty vidí každý denně v přímém přenose,“ dodává.
Pro tyto nadcházející měsíce cosi velmi konkrétního plyne z dějů, které Amerika na vlastní kůži a celý svět v roli zúčastněného diváka zažily poslední tři roky, tedy v průběhu prvního prezidentského mandátu Donalda Trumpa: „Progresivní levice v minulých prezidentských volbách porážku nepřijala. A tak místo trpělivé přípravy převzetí moci o čtyři roky později začala okamžitě zuřit,“ píše Jakl.
„A zuřit způsobem, který kromě neustálého okopávání Trumpových kotníků měl ještě dva další, asi už méně zamýšlené efekty. Jednak tím liberální levice obnažila sama sebe jako hysterické, komplotářské a emocemi zmítané rozervance, především ale svými kobercovými salvami na prezidenta Trumpa zasáhla samy pilíře, na kterých stojí americká demokracie a americká státní idea,“ pokračuje.
Na mysli má Jakl neustálé a každodenní šíření konspiračních teorií, podle kterých je nenáviděný Trump nejen špatným prezidentem, ale je i spolčencem s temnými silami. „Tak dlouho bušili nejen do prezidenta, ale na samu podstatu americké státní moci, až se jim v očích významné části veřejnosti podařilo ji zcela znevěrohodnit,“ konstatuje někdejší Klausův mluvčí.
Následky vidíme dnes v amerických ulicích. Na totální znevěrohodnění amerického politického systému a jeho institucí v očích velké části Američanů však nedoplatí Trump. Nato doplatí americký stát a všichni Američané.
„Co nyní Američané v roli světové autority číslo jedna mají říkat teď, když základy, na kterých postavili svou vedoucí roli naší civilizace, si sami strhli z podstavců a naházeli do řek?“ ptá se Jakl. Že mají větší armádu? „Trochu málo k ohánění se morálním nárokem soudit druhé, řídit je a vnucovat jim svou vůli. Trochu málo k tomu, aby se příznivci velké americké ideje nezačali ve svých zemích cítit jako zrazení a opuštění sirotci,“ podotýká k americké měnící se pozici.
„Týdny těsně před prezidentskými volbami, tedy zhruba v říjnu, zažijeme věci, které si dnes ještě ani neumíme představit. To nebudou útoky jen na Trumpa. Schovává se za prezidentský úřad? Schytá to i s ním prezidentský úřad a jeho autorita. Schovává se za americkou federální moc? Schytá to i federální moc a její instituce. Útok bude totální, nekompromisní a nebude při něm ušetřen nikdo,“ upozorňuje Jakl s tím, že při něm nebudou ušetřeny konstitutivní prvky americké demokracie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab