Sněmovního Výboru pro obranu se kromě poslanců zúčastnil ministr obrany Lubomír Metnar, generál Aleš Opata, ale také generálmajor Milan Schulz. Poslanci je na základě zprávy NKÚ podrobili takzvanému křížovému výslechu. Předsedkyně výboru Jana Černochová z ODS se dokonce nechala slyšet, že náčelníkovi generálního štábu pokoj nedá a bude se ptát, dokud nedostane odpovědi. Poslanec Karel Krejza zase vyzval své kolegy k výletu, při kterém by sami přepočítali armádní techniku. Zpravodajem tohoto bodu byl poslanec Pavel Růžička z vládního ANO. Ten hned na úvod poznamenal, že je rád, že se NKÚ trefil do toho, co poslanci už dlouho probírají, čímž v podstatě potvrdil, že svou práci dělají dobře.
Poté pro kolegy shrnul, že průměrné stáří vojenské techniky je dvacet let. „Ale máme i techniku, Pandur, která je v současné době u útvarů jedenáctý rok. Což je technika nová. Určitě od ministerstva budeme chtít garance, že když se nakoupí nová technika, ještě složitější technika, ať už BVP nebo nová děla, Ministerstvo obrany systém běžné údržby, servisu, oprav zvolí adekvátně tak, aby to bylo ve prospěch jak vojáků, kteří ji obsluhují, a chtějí ji mít pojízdnou, tak i na druhou stranu nás, kteří zvedáme ruku pro rozpočet MO.”
Růžička sám v armádě působil přes 20 let, mimo jiné byl na dvou půlročních stážích v Iráku a na dvou misích v Kosovu. V době, kdy v devadesátém třetím roce sloužil jako poručík, velitel čety oprav pozemní techniky u 9. divize v Táboře, podle jeho slov armáda sama opravovala tanky, raketomety, ruční zbraně, BVP-1. Podle Růžičky však za současný systém nemůže generál Opata. Tento problém prý vzniknul již v roce 1993, tedy v době, kdy se na Ministerstvu obrany usadil Miroslav Kalousek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový